KUDDÜS

Kuddüs ismi, ulûhiyyet sıfatlarından “muhalefet-ün lil havadis” sıfatına dayanır. Muhalefet-ün lil havadis, Allah’ın “hiçbir mahlûkuna hiç bir cihetle benzememe” sıfatıdır.

Allah’ın kudsî sıfatlarından birisi hayat sıfatıdır. Muhyi (hayat verici) isminin tecellisiyle meleklerden insanlara, aslanlardan balıklara kadar bütün canlılar hayata mazhar olmuşlardır. Bu varlıklardan her biriyle Allah’ın hayat sıfatı ve Muhyi ismi bilinir. Ancak bunların hiçbiriyle o mukaddes sıfat ve isim, hakkıyla, anlaşılmaz. Allah’ın mukaddes hayatı, mahlukatın hayatlarının hiçbirine benzemez, hepsine benzemekten münezzeh ve mukaddestir. Diğer İlâhî isimler ve sıfatlar bu misale kıyas edilebilir.

Kuddüs ismini böylece bilen bir mümin, bütün sözlerini, işlerini ve hallerini o mukaddes Rabbinin razı olacağı tarzda tertemiz, pak ve lekesiz yapmağa gayret eder.

İmanına hiçbir hurafeyi, hiçbir bâtıl telâkkiyi ve sapık düşünceyi yaklaştırmaz.

İbadetlerini tam bir ihlâs ile yapar; riyanın her çeşidinden uzak durur. Ahlak dünyasına kötü huylardan hiçbirini sokmaz..

Kuddüs isminin kâinattaki tecellisi, her şeyin lekesiz, kirsiz, en temiz bir şekilde yaratılmış olması ve bu paklığın muhafaza edilmesidir. Bediüzzaman’ın işaret ettiği gibi “beşerin bulaşık eli karışmama şartıyla” her şey son derece pak ve güzeldir.
SORULARLARİSALE 2024 ANKETİ
Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

EnesKanaat
Allah'ın Kuddüs isminin tecellisiyle fezanın (Uzayın) pak olduğu Bediüzzaman hazretleri tarafından Lem'alarda belirtilmektedir. Bu meseleyle ilgili Nasa tarafından yayınlanan bir makalede ölen yıldızlardan arda kalan maddelerin yeni yıldızların inşasında kullanıldığı belirtilmektedir. Böylece fezada da yeryüzünde olduğu gibi geri dönüşümün mevcut olduğu anlaşılmaktadır.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yükleniyor...