Block title
Block content

LORD GÜRZON

 
Asıl ve tam ismi George Nathaniel Marki Curzon’dur. İngiliz siyaset ve devlet adamlarındandır. Çoğu kaynaklarda Lord Gürzon adıyla tanıtılırken, bazılarında da Lord Curzon olarak anılmaktadır.

1859 yılında doğan Gürzon, 1878 yılında Oxford Üniversitesine girdi. 1883 yılında da öğretim üyesi oldu. Üst makamlarda bulunan kişilerle yakın ilişki kurmadaki başarısı sayesinde, kısa zamanda önemli bir çevre edindi. Lordlar Kamarası liderinin teklifi üzerine aday gösterildi ve 1886 yılında milletvekili seçilerek parlamentoya girdi. Milletvekili seçilmesinin akabinde dünya turuna çıktı. Özellikle Asya kıtasında bulunan ülkeleri dolaştıktan sonra üç kitap yazdı.

Gürzon, 1891 yılında Hindistan işlerinden sorumlu Devlet Bakanlığı Müsteşarlığına atandı. Dört yıl sonra Dışişleri Bakan Yardımcılığına ve 1898 yılında da Hindistan Genel Valiliğine getirildi. 1911’de tahta geçen yeni kraldan sonra kont unvanı aldı. 1915 yılında Lordlar Kamarasının lideri oldu. Birinci Dünya Savaşı sırasında oluşturulan savaş kabinesinde yer aldı. 1919 yılında Dışişleri Bakanlığına atandı.

Gürzon, Kurtuluş Savaşı sonrasında, 1923 yılında toplanan Lozan Konferansı (bk. Lozan Andlaşması maddesi) görüşmelerinde İngiltere heyetine başkanlık etti.

Risale-i Nur’da, Gürzon’a doğrudan atıfta bulunulmamaktadır. Ancak, “Büyük Doğu” dergisinin 29. sayısında “Lozan’ın İçyüzü” adlı bir makaleden yapılan iktibas içinde ismi geçer. Söz konusu makalede Gürzon’un; Türkiye’nin, İslâmı temsil rolünden vazgeçip alâkasını kestiği takdirde kendileriyle gaye birliği etmiş olacağını, Hıristiyan dünyasının hürmet ve minnetini kazanacağını ve kendilerinin de onlara istediklerini vereceklerini söylediği belirtilmektedir.

Gürzon, 1925 yılında geçirdiği ameliyattan kısa bir süre sonra Londra’da öldü.
Paylaş
Yükleniyor...