MEDÎNE

Suudi Arabistan’ın batısında, Hicaz bölgesinde yer alır. Kızıldeniz kıyısından yaklaşık 160 km doğuda, Mekke’nin 450 km kadar kuzeyindedir. Eski adı Yesrib olan şehir, Uhud ve Ayr dağlarının eteklerinde yer alır. Toprakları verimli ve su bakımından zengindir. 1980 yılı sayımına göre nüfusu 290.000’dir.

Medîne-i Münevvere, İslâmın en mukaddes üç şehrinden birisidir. Peygamber Efendimizin (a.s.m.) Mekke’den bu şehre hicretiyle, Medîne İslâm dini ve devletinin merkezi olmuştur. Kur’ân’ın, İslâm cemiyetini idare eden ve doğru yola sevk eden sûreleri Medine’de nâzil olmuştur. Bir hadîs-i şerîfte Resûl-i Ekrem, “Allah’ım, Sen Mekke’yi İbrahim’in diliyle haram kıldın. Ben de Senin abdin ve peygamberinim; ben de Medîne’yi haram kılıyorum” buyurmuştur.

Peygamberimizin kabr-i saadetleri, Mescid i Nebevî, Mescid-i Kıbleteyn, Kuba Camiî, Uhud Dağı, on bin kadar Sahabenin medfun bulunduğu Cennetü’l-Baki’ kabristanlığı gibi yerler bu şehirde bulunmaktadır. Medîne-i Münevvere’nin, 1517’de Mısır seferiyle Osmanlı Devleti devralmış, Birinci Dünya Savaşı sonrasında ise Suudi Arabistan üstlenmiştir.
Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yükleniyor...