MEHMED ÇALIŞKAN

Mehmed Çalışkan 1905 yılında Emirdağ’da dünyaya geldi.

Bediüzzaman’ın ismini 1944’ten önce, Denizli’ye yaptıkları bir seyahatleri sırasında duymuştu. Ama o günlerde görüşme imkânı olmadı. 1944’ün Ağustos ayında Üstad Bediüzzaman’ın Emirdağ’a geldiğini kardeşi Hasan Çalışkan’dan duydu. Ertesi gün sabah namazından sonra, Üstadı, kaldığı otelde ziyaret etti. On beş gün kadar otelde kalan Üstad için bir ev hazırladılar.

Mehmed Çalışkan, tıpkı Çalışkanlar hanedanının diğer fertleri gibi, Bediüzzaman’ın hizmetine koşuyordu. Yemek onun evinden gidiyor, gerek otelde, gerek evde kaldığı zamanlarda çamaşırını eşi yıkıyordu.

Üstada başkaları da yemek götürüyor, ancak onu kabul etmiyordu. “Kusura bakmayın, Ceylân’ın validesinin yemeği, benim validemin yemeği gibi geliyor.” diyordu. Mutlaka her yemeğin karşılığında para veriyordu.

Son Şahitler’in ikinci cildinde “Bana daha çok dışişlerdeki hizmetler düşerdi” diyen Mehmed Çalışkan, o dönemin milletvekillerine, bakanlara Üstadın mektuplarını götürüyordu. Hattâ bazı eşyalarını ona sattırıyordu. Parasını kendisine verdiği zaman sekizde bir kâr payı veriyor, bu parayla kendisine pirinç, bulgur gibi yiyecekler alıyorlardı.

Üstad Bediüzzaman’ın Emirdağ’a gelişinin üzerinden bir sene geçtikten sonra oğlu Ceylan’ı Üstadın hizmetine verdi.

1965 yılında Eskişehir’e yerleşen Mehmed Çalışkan, 1984 yılında burada vefat etti.
Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yükleniyor...