MEHMED ZÜHTÜ

Üstad Bediüzzaman’ın, “Sözler’in Hameleleri” arasında saydığı Mehmed Zühtü, Isparta’da Kur’ân hattıyla (Arap alfabesiyle) çocuklara ders veriyordu. Yapılan bir baskınla çocukları ve onun evinden alınan Nur Risaleleriyle birlikte tutuklanıp mahkemeye sevk edildi.

Üstad Bediüzzaman, Mehmed Zühtü’nün gerçekleştirdiği büyük hizmetleri takdir ettiğini çeşitli vesilelerle dile getirmiştir. Bunlardan birisinde, Emirdağ Lâhikasında dualarında üstadlarının aktap kısmının isimleri içinde onun ismini de dahil ettiğini söyler.

Kastamonu Lâhikasındaki bir mektubunda Bediüzzaman, Mehmed Zühtü’nün vefatının Risale-i Nur hizmeti noktasında kendisini çok müteessir ettiğini söyler. Ancak Isparta ve civarında çok önemli hizmetlere vesile olan Mehmed Zühtü’nün hizmetlerinin, Isparta’lı diğer Nur talebelerince aksamadan sürdürülmesi Üstadın bu üzüntüsünü gidermiştir. Gerek bu gelişme, gerekse onun gerçekleştirdiği önemli hizmetleri, Üstad tarafından Kastamonu Lâhikasında takdir dolu ifadelerle dile getirilir. Risale-i Nur’a, az zamanda çok hizmet ettiği, kırk-elli senelik Nur hizmetini 8-10 senede yaptığı, Nur hizmeti içinde mânen ve pek parlak bir sûrette yaşadığı, hasenat cihetinde ölmediği, amel defterine daha çok seviyede hasenat yazıldığı dile getirilir.
Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yükleniyor...