MERSİN

Akdeniz Bölgesinin bir ilidir. Yüzölçümü 15.853 km2 olan il, güney ve güneydoğuda Akdeniz, güneybatıda Antalya, batıda Karaman, kuzeyde Karaman ve Konya, kuzeydoğuda Niğde ve doğuda Adana illeriyle çevrilidir. 2000 yılı rakamlarına göre il merkezinin nüfusu 999.220, genel toplam nüfusu 1.651.400’dür. Tarsus, Mersin, Erdemli, Silifke, Aydıncık ve Anamur ovaları ilin en önemli tarım alanlarıdır.

Kaynaklara göre Mersin’in tarihi M.Ö. 5500 yılına kadar uzanır. Bu bölgede hüküm süren başlıca uygarlıklar Hititler, Asurlar, Dorlar, Kilikyalılar, Pers, Selevkoslar, Bizansılar, Araplar, Selçuklular, Memlûklardır. 1515’de Yavuz Sultan Selim, Mersin’i Osmanlı topraklarına kattı. Birinci Dünya Savaşı sonrasında, Aralık 1918’de İngiliz ve Fransız birliklerince işgal edildi. 3 Ocak 1922’ye kadar Fransız işgali altında kaldı. 1924’te oluşturulan İçel (merkezi Silifke) ve Mersin vilâyetleri, 1933’te İçel adıyla birleştirildi ve Mersin il merkezi yapıldı.

Mersin, Risale-i Nur’un bazı yerlerinde ilçesi olan Tarsus’da Gençlik Rehberi başta olmak üzere bazı risalelerin toplattırılması, Ankara’ya incelenmek üzere gönderilen bu risalelerin daha sonra tekrar iade edilmesi olaylarıyla bağlantılı olarak anılır.
Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yükleniyor...