MİLLET PARTİSİ

18 Temmuz 1948’de, Mareşal Fevzi Çakmak’ın fahrî başkanlığında kuruldu.

Demokrat Parti’den tamamen farklı bir teşekkül olarak, hem bu partiye, hem de Cumhuriyet Halk Partisine alternatif olma iddiasıyla siyaset sahnesine atılan Millet Partisi’nin kurucuları ve idarecilerinden bazıları şöyledir:
Kurucular; Mareşal Fevzi Çakmak, Prof. Hikmet Bayur, Enis Akaygen, Prof. Kenan Öner, Dr. Mustafa Kentli, Osman Bölükbaşı, Osman Nuri Köni, General Sadık Akdoğan.

Bu partinin faaliyete geçmesi ile Demokrat Parti’nin dağılacağı ve vatandaş ekseriyetinin Millet Partisi’ni destekleyeceği ümit edilmişti. Liderleri arasında tanınmış kimseler bulunmasına rağmen Millet Partisi, 1950’ye kadar halk tarafından umduğu desteği göremedi.

1950 Genel Seçimlerinde yirmi iki ilden aday göstererek seçime giren Millet Partisi, yalnızca Kırşehir’den bir milletvekilliği (Osman Bölükbaşı) kazanabildi. 1951 ara seçimlerine katılmasına rağmen, ciddî anlamda bir başarı elde edemedi. Sonunda rejim aleyhtarı bir eğilim ve hareket izlemeye başladığı ve bu yolda çalışmalarda bulunduğu gerekçesiyle Partinin bütün teşkilât çalışmalarının engellenmesine ve mallarının koruma altına alınmasına karar verildi ve 8 Temmuz 1953 tarihinde merkezi ile birlikte bütün şubeleri mühürlenerek kapatıldı.
Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yükleniyor...