Miraç Risalesinde Peygamber Efendimizin velayetiyle gidip risaletiyle döndüğü ifade edilir. Bu durumda miraca yükselmeden önce Peygamber Efendimiz'in veli olduğu, döndüğünde ise Resul olduğu çıkarımı yapılması doğru olur mu?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Öncelikle şunu ifade edelim: Peygamber Efendimiz (a.s.m.) miraca giderken de peygamber idi. Şu var ki, Peygamber Efendimiz (a.s.m.)'in miraca gidişi (veya çıkışı) velayet cihetiyledir. Yani Peygamberimiz mi’raca kul olarak, kulluk sıfatıyla ve bütün müminleri temsilen çıkmıştır.

Mirac, Üstadımız'ın ifadesiyle, “Zat-ı Ahmediyenin (a.s.m.) meratibi kemalatta seyr-i süluku”dur.

Cenâb-ı Hak, o en sevgili kulunu rüyetine mazhar kılmakla şereflendirmek dilediğinde, onu mi’rac mucizesiyle bir terakki ve tekâmül yolculuğuna çıkardı. Burada Cenâb-ı Hakk’ı bir makamda görmek söz konusu değil, bütün mekânları ve makamları geride bırakan ulvî bir mertebede O’nunla görüşmek söz konusudur.

İşte bu ulvi yolculuk Allah Resulünün velayet cihetinin bir kerametidir. Dönüşünde ise insanlara Allah’ın ieçisi, emirlerinin tebliğ edicisi sıfatıyla dönmüş ve “namazın beş vakit olması” olmak üzere bir takım hediyeler getirmiş ve bunları insanlara tebliğ etmiştir. Temsilde hata olmasın, bir makama birisi hükmen atanır. Ancak devir teslimi veya ataması önemli bir günde ve merasimle yapıldığı gibi. Efendimiz (a.s.m) da kırk yaşında peygamber olmuştur. Ancak miraç merasimiyle bütün kâinata ilan edilmiştir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

laedri04

Lemeâttan:
Bir mi'racı kerâmetle melekler, gördüler elhak ki; müsellem bir nübüvvette muazzam bir velâyet var.
Bu ifadeden de anlaşılıyor ki nübüvetin yaninda muazam bir velayet yönü de var efendimizin ve bu yönüyle o makama liyakatini gösteriyo.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Fakirkul
Allah razı olsun. Cevap gayet vazıh ve mükni...
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
BolguNur
Cenab-ı Hakk ebeden razı olsun.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...