MISIR

Mısır, Afrika kıtasının kuzeydoğusunda yer alır. Asya, Avrupa ve Afrika kıtalarını bağlayan yollar üzerindeki stratejik konumu ile Ortadoğunun en önemli ülkelerinden biridir. Firavunların (bk. Firavun maddesi) burada hüküm sürmesiyle tarihte önemli yer tutmuştur. Hz. Mûsâ ile dönemin Firavun’u arasında geçen mücâdele Kur’ân-ı Kerimde anlatılır.

Mısır, Müslümanlar tarafından 639 yılının sonlarında fethedilmiştir. O zamandan beri bu memleket İslâmın siyâsî, fikrî ve dinî inkişâf merkezlerinden biri olmuş ve bugüne kadar bu durum devam etmiştir. Dünyaca ünlü Ezher Üniversitesi buradadır.

Mısır, tarihin en eski medeniyetlerinden birine sahiptir. Dünyanın yedi harikasından biri sayılan Piramitler bu ülkededir. 1517’de Yavuz Sultan Selim’in Mısır seferi ile Osmanlı idaresinin altına giren ülke, 1882’de İngiltere tarafından işgal edilmiş ve ülke ancak 1939 yılında, İngiliz sömürgesinden kurtularak bağımsızlığına kavuşabilmiştir.

Risale-i Nur, İslâm dünyasının ilim merkezlerinden biri olan Mısır’da dikkat çekmiş, bazı âlimler tarafından neşrine çalışılmıştır. Özellikle Şeyhülislâm merhum Mustafa Sabri Efendi, Mısır’da Risale-i Nur’a sahip çıkmış ve el-Ezher Üniversitesine tanıtmıştır.
Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yükleniyor...