NAPOLYON

Napolyon Bonapart, 1769 yılında Korsika’nın Ajaccio şehrinde doğdu. Öğrenimini Brienne’de yaptı; sonra Paris’teki Askeri Akademi’ye yazıldı. 1785’te Valence’daki topçu alayına katıldı. 1794’te İtalya’daki topçu birliklerinin komutanlığına getirildi.

Napolyon, 1795 Ekiminde Fransa’daki ordunun başına getirildi. 1796 yılı Şubat ayında, İtalya’daki ordunun başkomutanı oldu. Aynı yılın Nisan ayında ilk İtalya seferini yaptı. Bu sefer, Napolyon’un ününün yayılmasına sebep oldu.

Paris’e döndükten sonra, İngiltere’yi ele geçirmekle görevlendirildi. Doğrudan İngiltere’ye saldırmak yerine, İngiliz etki alanının en can alıcı noktasına saldırmayı düşünen Napolyon, Mısır seferine çıktı. Akdeniz’deki İngiliz Donanması’nı yenilgiye uğrattı, Malta’yı aldı. 1798 Temmuz ayında İskenderiye’ye girdi.

1799 yılında Suriye’ye giren Napolyon, Akka’nın Cezzar Ahmed Paşa tarafından başarıyla savunulması ve ordusunda yayılan salgın hastalıklar yüzünden Mısır’a çekildi. Ordusunu burada bırakarak gemi ile Fransa’ya döndü.

9 Kasım 1799’daki hükûmet darbesi, Fransa tarihinde yeni bir dönemin başlamasına sebep oldu. Napolyon ise bu gelişmenin ardından Fransa’nın mutlak hakimi oldu.

Napolyon, 1804’te yaptığı Code Napoleon (Napolyon Kanunları), halk tarafından desteklendi. Napolyon, aynı yıl, Paris’teki Notre Dame Katedrali’nde, VII. Papa Pius’nin eliyle taç giyerek İmparator oldu.

Kendisine karşı düzenlenen hükûmet darbesini bastırdı. Bu gelişmenin etkisiyle yeni bir ordu kurdu. 1813 Ekiminde Leipzig’de yenik düşmesinin ardından, Elbe Adası’na sürgüne gönderildi.

7 Mart 1815’te sürgün yerinden kaçıp gizlice Paris’e döndü. Hemen bir ordu toplayan ve Paris’e dönen Napolyon, kısa süre içinde ikinci kez tahttan indirildi. Amerika’ya kaçmak istedi, ancak bunu başaramayınca İngilizlere teslim oldu. İngilizler, onu Atlantik’teki St. Helena Adası’na götürdüler. Son yıllarını bu küçük adada geçirdi ve 5 Mayıs 1821’de öldü.
Yükleniyor...