Block title
Block content

NAZİLLİ

 
Nazilli, Ege Bölgesinin en eski yerleşimlerinden biridir. İlçenin Ege Denizi ile Ön Asya ülkeleri arasındaki ticaret yolu üzerinde kurulması, bu yerleşim yerini Antik çağlarda önem kazanmasını sağladı. Selçukluların 1176’da yapılan Miryakefalon Savaşını kazanmasıyla, bölgeye Oğuz Boyları yerleşti.

Selçukluların son dönemlerinde, Muğla ili dolaylarında kurulan Menteşe ve Aydın Beylikleri yöreye hakim oldular. 1425 yılında Sultan İkinci Murad burayı Osmanlı topraklarına kattı. Osmanlı yönetimi sırasında, günümüzdeki şehir merkezinin bulunduğu yer, çevre köylerin alış veriş merkeziydi. Adı Pazarköy’dü, sonradan “Nazlu” ve “Nazlıköy” olarak anıldı. Bu dönemde bölgenin ilçe merkezi Nazilli’nin doğusundaki Kestel köyüydü.

1831 tarihinde Aydın’a bağlı ilçe olan Nazilli’nin yüzölçümü 664 km2’dir. 2000 yılı nüfus sayımı sonuçlarına göre 145.963 kişi yaşayan ilçeye bağlı 4 belediye ve 58 köy bulunmaktadır.

Risale-i Nur’da, bu ilçede ikâmet eden iki Nur talebesinin mahkemeye çıkarılmasıyla bağlantılı olarak geçer. Buna göre, bu iki kişinin Ramazan ayıyla ilgili yaptıkları sohbet, bazı gazetelerde bir İslâm devleti kurma teşebbüsü iddiasıyla yayınlanır. Bunun üzerine aleyhte açılan dava neticesi bu iki Nur talebesinin mahkemeye çıkarılır.
Paylaş
Yükleniyor...