Risalelerdeki mektupların ehemmiyeti ve yeri hakkında bilgi verir misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Lahikalar, Üstad Hazretlerinin talebeleri ile mektuplaşmasından hasıl olan kitaplardır. Bu mektuplar daha çok, talebelerle Üstad Hazretleri arasında bir diyalog ve iletişim aracı olmuştur.

Malum, Üstad Hazretlerinin döneminde telefon ve iletişim araçları yaygın olarak kullanılmıyordu. En yaygın haberleşme aracı mektuplaşma idi. Bu yüzden Üstad Hazretleri talebelerini mektuplarla tedbir ve terbiye ediyordu. Ya da bir talebe meramını ve sorusunu mektup vasıtası ile Üstad Hazretlerine iletiyordu. Üstad Hazretleri de bu merama mektup ile cevap verdiği için bu mektupların toplamı bir mecmua şeklini almıştır.

İçlerinde çok kıymetli hizmet metotları ve ilmi tespitler olduğundan, bunların zayi olmaması için lahika tarzında tab edilmiştir. Yine Üstad Hazretlerinin mahkeme müdafaalarının bazıları da bu lahikalara dahil edilmiştir ki, ileriki nesillere o dönemde yapılan keyfi zulümlerin vesikası olsun.

Özet olarak, bir Nur talebesi için lahikalar, iman hizmetinin el kitabı gibidir. Nur talebesi lahikalarda geçen hizmet prensiplerine göre hareket eder ve tavrını ona göre şekillendirir denilebilir. Her bir mektup Nur talebesi için bir rehber ve Üstad Hazretleri ile bir görüşme şeklidir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...