SABRİ (Arseven, Santral)

Sabri Arseven, Eğirdir’in Bedre köyünün imamıdır. Bediüzzaman Said Nursî’ye talebe olup, onun mukaddes davasına hizmetkâr olan simalardandır.

1893 senesinde dünyaya gelen Sabri Efendi, 1954 senesinin 20 Şubatında Eğirdir’in Pazar Köyünden Bedre’ye dönerken kamyonun devrilmesiyle, beyin kanaması geçirmiş ve böylece Hakk’ın rahmetine kavuştu.

1943 senesinde Bediüzzamanla birlikte Denizli’de dokuz ay hapis yatan Sabri Efendi için Risale-i Nur’un mektuplarında çeşitli iltifatlar ve takdirkâr cümleler bulunmaktadır. Hacı Sabri Efendi, Nur Risalelerinin ilk neşir senelerinde santrallık görevini hakkıyla yapmış, çevre köylere Nurları yaymıştı. Barla’da bulunan Bediüzzamanla bir santral gibi irtibat kurmuştu.

Sabri Efendi ayrıca bulunduğu Bedre köyünde “Nur İskele Memuru” olarak da vazife yapmıştı. Nurları Bedre İskelesinden diğer köylere dağıtırdı. Sadakat ve bağlılığının bir nişanesi olarak Bediüzzaman kendisine “Sıddık Sabri” diyordu. Üstad Bediüzzaman Hazretleri, onu Albay Hacı Hulûsi Yahyagil’e benzetiyor ve “Hulûsi-i Sâni” yani “İkinci Hulûsi” diyordu.
Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yükleniyor...