SALÂHADDİN ÇELEBİ

1913 yılında İnebolu’da doğdu. Risale-i Nur’u 23 yaşındayken tanıdı ve ömrünün sonuna kadar Nur hizmetinde bulundu. Üstad Bediüzzaman ile ilk tanıştığında, Üstad ona yazması için Küçük Sözler risalesini verdi. O vakitten sonra devamlı Risale-i Nur’un çoğaltılmasına ve yayılmasına gayret sarf etti.

Gümrük Muhafaza Müdürlüğünde vazifeli olduğu 1943 yılında polis, ihbar üzerine evinde arama yaptı. Polisler Risale-i Nur’u bulamayınca Selahaddin Çelebi neyi aradıklarını sordu ve “söyleseydiniz size verirdim. Hiç yorulmazdınız. Bunlar imanî ve İslâmî eserlerdir” diyerek nüshaları kendi elleriyle teslim etti. Bu olay neticesinde Denizli Hapishanesine sevk edildi. Ardından Denizli Hapishanesinde, sonra Afyon Hapishanesinde yattı. İki hapishanede de Babası Nazif Çelebi (bk. Ahmed Nazif Çelebi) ile birlikteydi.

Risale-i Nur mektuplarının bir çok yerinde isminden ve hizmetlerinden bahisler vardır. Özellikle Kastamonu Lâhikasında bizzat kendisinin kaleme aldığı, askerlikle ilgili bir hatırasını anlattığı uzunca bir mektup vardır.

Selahaddin Çelebi, 9 Ocak 1977’de vefat etti.

Yükleniyor...