ŞEMSEDDİN YEŞİL

Tam ismi Şemseddin Yeşil’dir. Babasının adı Hüseyin Efendi, Annesinin adı ise Hanife’dir. Hicrî 10 Muharrem 1322’de doğdu. Şeceresi Abdulkâdir-i Geylânî hazretlerine dayanır. 8 Temmuz 1968 günü de vefat etti. Kabri Silivrikapı Kabristanlığında bulunmaktadır.

Şemseddin Yeşil’in babası Hüseyin Efendi Samatya yakınındaki Ağahamam mevkiinde Hâtuniye Camii imamı idi. Şemseddin Yeşil henüz 12 yaşındayken babası vefat etti.

Çocukluğundan itibaren edindiği dinî eğitimin yanı sıra İlâhiyat Fakültesinden mezun oldu. İbrahim Paşa Camiinde hatiplik, Etyemez Camiinde imamlık, hatiplik ve vaizlik yaptı. Ayrıca uzun seneler Sultan Ahmet, Teşvikiye ve Dizdariye Camilerinde vaaz etti. Yüze yakın kitap telif etti.

Füyuzât (yedi ciltlik Kur’ân tefsiri), Hazret-i Muhammed Aleyhissalatü Vesselam (iki cilt), Zirve-i Tevhid, İslâm’da Esas, Meş’al-i Felâh eserlerinden bazılarıdır. 20 Şubat 1947’de Hakikat Yolu isimli bir dergi, 22 Mart 1948’de İslâmiyet isimli bir gazete yayınlamaya başladı.

Etyemez Camiinde imamlık yaptığı sıralarda Sultan Ahmet’te bir şekerci dükkânı olduğu için “Tatlıcı” namıyla da tanınıyordu. Diğer yandan Sahaflar Çarşısında da bir kitap dükkânı vardı.

Bu zâtın ismi Risalelerde “Yeşil Şemseddin, Şemsi” gibi değişik şekillerde zikredilmiştir. Şemseddin Yeşil’in gerek vaazlarında, gerekse yazılarında Risale-i Nur’dan iktibaslar yapardı.
Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

saadet
Allah onlardan ebede razı olsun
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
haydar1
şemseddin yeşil hazretleri kendine münhasır bir zattır. aynen said nursi hazretleri gibi buraya risalei nur külliyatından iktibaslar yapardı. cümlesini yazan kişi yanlış yapmıştır. dersenizki bu yüce şahsiyetler bulunduğu mevkilere göre kuran dan iktibas yaparlardı. en doğrusu bu olur herhalde
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
haydar1
yeni üye olduğum için acemilikten yazılan youm yayınlanmadığına göre özele hitaben de yazabilirim anlaşılan yeşil kendine münhasır bir şahsiyettir. bu sebeple iktibas yapmaz buraya u cümleyi yazan kişi ile her türlü münazaraya da açığım tek bir örnek gösteremez bense her iki şahsiyetin kitablarını okuduğum için konudan eminim bu tür cümleler zülfüyare dokunur.düzeltin
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
serooo

Şemseddin Yeşil Hazretlerini tanıdıktan sonra kendisi hakkındaki görüşümün tamamen olumlu olduğunu ve kendisinin eserlerinin mutlaka okunması gereken eserler arsında olduğudur

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Siverekli
Luzumsüz konularda münakaşa etmenin gereği yoktur. Bir zat güzel konuşsun da kimden alırsa alsın. Allah rahmet etsin bu zatı öğrenciliğimde gördüm. Her hafta sonları sahaflar çarşısına giderdim. Kitapların kokusunu almak ne büyük bir zevkti. Üstad hatırladığım kadarıyla günbatısına bakan dükkanında mütalaa ile meşgul olurdu. Ondan bir kaç tane kitap da aldım. Selamlar
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yükleniyor...