ŞÜKRÜ EFENDİ (İÇHAN)

Tam ismi “Şükrü İçhan” olan Şükrü Efendi, Eskişehir hapsi öncesinde on ay kadar Isparta’da kalan Bediüzzaman’a iki evini tahsis eden zâttır. 2 Eylül 1966’da vefat eden Şükrü Efendiden Kastamonu Lâhikası’ndaki bir mektupta bahsedilir ve Üstad Bediüzzaman iki çocuğunun vefatından dolayı müteessir olduğunu dile getirir.

Ayrıca, yine aynı risâlede Şükrü Efendiyle bağlantılı olarak iki ibretli hadise yer alır. Bunlardan birincisi gördüğü rüyâdır. Rüyâsında Üstad Bediüzzaman’a tahsis ettiği köşküyle ilgili olarak ona “Senin o köşküne Hazret-i Peygamber Aleyhissalâtü Vesselâm gelmiş” denilir. Bunun üzerine koşarak gider ve Hazret-i Peygamber Aleyhissalâtü Vesselâmı çok nuranî ve sürurlu bir halde bulup ziyaret eder.

İkinci hadise: Şükrü Efendi hem kendi köşkünü, hem merhum kardeşi Nuri Efendinin köşkünü Risale-i Nur’un ders ve telifine verdiği sıralarda gerçekleşir. Şehirdeki evinin hemen bitişiğinde bulunan büyük bir bina ateş alır. Bütün bina yandığı halde, Şükrü Efendinin evine sirayet etmez. Hattâ yanan binanın müştemilâtından olup, bina ile Şükrü Efendinin hanesine bitişik olan ahşap odunluk dahi yanmaz. Bu vaziyeti gören herkes hayret içinde kalır.
Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yükleniyor...