SÜLEYMAN HÜNKÂR

l9l9 yılında, Denizli’nin Sarayköy ilçesinin Beylerbeyi köyünde doğdu. Köyünün isminden dolayı kendisine Beylerbeyli Süleyman deniyordu.

l3 Ocak l938 tarihinde ağabeyinin nişanlısını kaçırmak isteyen birisini yaraladığı için hapse girdi. Mahkeme devam ederken hapishanede çıkan bir kavgaya karıştı yaralama suçundan yedi ay ceza aldı. Diğer suçla beraber cezası üç sene sekiz aya çıktı. Bir süre sonra hapishanede çıkan kavgada ölüme sebebiyet vermeden dolayı 18 yıl daha ceza aldı. Böylece toplam cezası 2l sene 8 ay 8 güne çıktı.

Üstad Bediüzzaman’la Denizli Hapishanesinde tanıştı. Gelmeden önce yetkililer gelip “Şarktan bir bektaşi geliyor. Bununla kimse konuşmayacak. Konuşanlara dayak attıracağız. İşkence yapacağız” demişlerdi.

Başta Üstad olmak üzere, aynı hapse atılan Taşköprülü Sadık Bey, Mehmed Feyzi Efendi, Çaycı Emin Efendi, Hafız Tevfik gibi Nur talebeleriyle de burada tanıdı ve onlara her türlü yardımı sağladı. Hattâ Üstad Bediüzzaman talebelerine “Ne emriniz varsa, Süleyman Hünkâr’dan isteyin” demişti.

Üstad Hazretlerini tanıdıktan sonra kavga, adam dövme, kumar gibi bütün kötü alışkanlıklarını terketti. Namaz kılmaya başlamanın ötesinde abdestsiz gezmemeye başladı. Yatsı namazından sonra yatarken bile abdest alarak yatıyordu. Kur’ân okumayı Gönenli Mehmed Efendiden öğrendi.

Diğer mahkûmlar arasında çok otoriter bir konumu olduğu için Risalelerin yazılmasında, yazılan risalelerin dışarıya çıkarılmasında, diğer mahkûmların da risaleleri tanımasında çok önemli rolü oldu.
Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yükleniyor...