KEMÂLETTİN CEVİZ

Ankara Hacı Bayram Câmii çevresindeki, Sadâkat Kitapevinden herkesin tanıdığı ve sevdiği, tam sâdakatli Kemâlettin Ceviz Ağabey... 1960’lı yılların sonlarında Ankara’da Talebe iken tanıdığımız sâkin ve yumuşak mizaçlı bu Ağabeyimiz, aynı sadakatiyle hizmetlerine devam etmektedir.

Kemalettin Ceviz Ağabeyi hep Bayram Yüksel Ağabeyin yanında ve yakınında görürdüm. Her türlü hizmetin hep en önlerindeydi. Zaten Ulus 27 Numarada oturan Bayram Ağabeye komşu idi. Kendisinin, Bediüzzaman Hazretlerinin, bu dünya alemindeki son dakikalarında, Urfa’da ellerini öptüğünü biliyorduk. İsteğimiz üzerine bu hâdiseyi şöyle anlatmıştır:

Bir şey dikkatimi çekti; Üstad çok kuvvetliydi

Sene 1960, Urfa’da sağlık memuruyum. “Üstad Hazretleri”ni vefatından bir gün önce, “İpek Palas Oteli”nde ziyaret ettim. Çok kalabalık vardı. Üstad da hilâf-ı âdet bütün ziyaretçileri kabül ediyordu. Ben Abdullah Yeğin Ağabeyin yardımıyla Üstad’ın yanına vardım. Titreyerek ve gözyaşları ile elini öptüm. Çok heyecanlıydım. Bir şey dikkatimi çekti: Üstad çok kuvvetliydi. Elimi tuttu, ben rahatsız ederim diye üç defa geri çekmek istedim, çekemedim. Rahatsız ederim diye çekiniyordum. Zorladım yine çekemedim.

Üstad bana bir şey söyledi, ben anlayamadım. Zübeyr Ağabey, “Seni talebeliğe kabul ettiğini söylüyor” dedi. O gün çok ziyaretçi vardı, kuyruk çok uzundu.

Üstad Hazretlerinin mübarek cenazesi kaldırılırken Urfa’nın bütün caddeleri, sokakları, damları doldu. O gün Urfa çok kalabalıktı.

bk. Ömer ÖZCAN, Ağabeyler Anlatıyor-II

Yükleniyor...