ORHAN TÜRKAL

Senirkentli emekli kütüphaneci Orhan Türkal ağabeyin, 1957 yılında Said Nursi hazretlerine bir ziyareti var. Şimdi Isparta’da ikamet ediyor. Hatıralarını kendi dilinden okuyalım.

Orhan Türkal anlatıyor:

Senirkentliyim, 1932 doğumluyum. Askerden geldikten sonra memur oldum, Senirkent Halk kütüphanesini ben açtım. 31 sene kütüphanecilik yaptım.

Babam Yalvaç’ta Özel İdare memuruydu. Ben Yalvaç ortaokulunu dışarıdan bitirdim. Şimdi Konya’da bulunan Prof. Zekeriya Kitapçı da yalvaçlıdır. Biz Zekeriya Kitapçı ile Ramazan’da Yalvaç’ta mukabele okumuştuk. Zekeriya Isparta İmam Hatip Okuluna gitti, orada Bediüzzaman’ın yanına çok gidiyordu. Bir gün Zekeriya bana, gel seni Bediüzzaman’la tanıştırayım diye haber yolladı.

RİSALE-İ NUR TAHSİN TOLA’DAN MEMNUNDUR

Sene 1957. Senirkent’te üç senelik kütüphane memuruyum, 25 yaşındayım. Isparta’ya gittim, Zekeriya yoktu, okuldaydı. Üstad’ın evini buldum. Baktım Bediüzzaman, Zübeyir, Sungur aşağı iniyorlar. Evin yakınında polisler ayakta bekliyordu. Kapının önünde 20 kişi kadar toplandı. Araba da kapının önünde… Bediüzzaman’ın yakınımdaydım, aramızda yarım metre yok. “Ben Senirkent’ten geliyorum” dedim. Senirkent deyince Üstad: “Risale-i Nur’un basılmasına Tahsin Tola vesile oldu. İki yüz milletvekilinin yapamadığı hizmeti yaptı. Risale-i Nur Tahsin Tola’dan memnundur” dedi. O zaman kâğıt hükümetten alınıyordu, bulunmuyordu. “Tahsin Tola’ya, Ali İhsan Tola’ya selam söyle” dedi. Dedim ki: “Üstad’ım ben Arapçaya çalışıyorum, dua ediverir misin Cenab-ı Allah bana ilm-i Nahiv ihsan etsin?” Ellerini kaldırdı dua etti. Ama elini öptürmedi. Sonra Allahaısmarladık dedi arabaya bindi, Eğridir’e doğru gittiler.

Tahsin Tola 1957’de ben adaylığımı koymayacağım, bir nefer olarak çalışacağım diye Isparta Demokrat Gazetesinde yazı yazmıştı. O gazete hala bugün dahi Isparta’da çıkar. Eğridir’de Ali İhsan Tola’nın yanından ayrılmazdım. Namazları bana kıldırırlardı, dersi ben okurdum. Arapçayı Senirkent’te İstanbullu Abdulhalim Akkuş hocamdan öğrendim. Türkiye çapında Kur’an ihtisasım oldu. Hakikatten Damlalar diye kitabım var. Nesil Yayınları bastı.

(bk. Ömer ÖZCAN, Ağabeyler Anlatıyor-VIII)

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yükleniyor...