TOKAT

Orta Karadeniz bölgesinin iç kısımlarında yer alan Tokat, kuzeyinde Samsun ve Ordu, güneyinde Sivas ve Yozgat, doğusunda Sivas ve Ordu, batısında Amasya illeri yer alır.

Akdağ ve Çamlıbel Dağlarının oluşturduğu vadiler arasında bulunan Tokat’ta, Deveci Dağı, Dumanlı ve Canik Dağları dağlık alanlar arasında yer alır. İlde bulunan ovalardan, Kazova, Turhal, Erbaa, Niksar, Omala, Artova ve Zile Ovalarında önemli ölçüde tarım meyve ve sebzecilik yapılmaktadır.

İl, Yeşilırmak’ın bereketli vadisinin üzerinde kurulmuş olmasından tarihi boyunca önemli bir yerleşim merkezi olma özelliğini göstermiştir. Zengin doğal kaynakları, jeostratejik konumu sebebiyle, beyliklerin, devletlerin ve imparatorlukların yaşama alanı olmuştur. Hitit, Frig, Roma ve Bizans dönemlerinden sonra Danişmend, Selçuklu, İlhanlı ve Osmanlı dönemlerini de yaşamıştır.

Tokat, 1923 yılında il oldu ve kendisine Erbaa, Niksar, Reşadiye, Zile ilçeleri bağlandı. 1943 yılında Taşova, 1944’te Artova ve Turhal, 1954 yılında Almus, 1987 yılında Pazar ve Yeşilyurt, 1990 yılında Sulusaray ve Başçiftlik ilçeleri kuruldu.

Merkez ilçe dahil 12 ilçenin yanında, 65 belde ve 609 köy mevcuttur. 2000 yılında yapılan nüfus sayımına göre il toplam nüfusu 828.027'dir.

Tokat ilinin adı, Sikke-i Tasdik-i Gaybî risalesinde yer alan Hüsrev Altınbaşak'a ait bir mektupta, bu il ve çevresinde meydana gelen depremle bağlantılı olarak geçmektedir.
Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yükleniyor...