ÜBEYY İBNİ HALEF

Übeyy ibni Halef el-Cümahî, gerek Mekke döneminde, gerekse Medine döneminde Resulullaha ve İslâma karşı sürekli tavır alan müşriklerindendi. Kaynaklarda Übeyy’le ilgili aktarılan en önemli olay, Übeyy’in bizzat Hz. Peygamber (a.s.m.) tarafından Uhud Savaşında öldürülmesidir. Übeyy Bedir Savaşında bulunmuş, esir düşmüş ve fidye karşılığı serbest bırakılmıştı. Bu savaşta kardeşi Ümeyye de müşrikler safında savaştı ve öldürüldü.

Übeyy, Hz. Peygambere (a.s.m.) olan düşmanlığını Mekke döneminde de her fırsatta sergilemişti. Örneğin öldükten sonra dirilmeyi inkâr eden Übeyy, çürümüş bir kemik alıp elinde ufaladıktan sonra Resulullaha yönelerek; “Allah’ın bu çürümüş kemikleri tekrar dirilteceğine mi inanıyorsun?” dedi. Resulullah (a.s.m.), “Evet, seni diriltecek ve Cehenneme sokacak” diye cevap verdi. Bunun üzerine Yâsin Sûresinin 77 ve 78. âyetleri nâzil oldu.

Hz. Peygamberin (a.s.m.) Medine’ye hicreti sırasına sığındığı mağaraya kadar gelen müşriklerin arasında da yine Übeyy bulunuyordu. Hattâ mağara girişindeki örümcek ağı ve yuva yapan güvercinleri göstererek mağaraya bakmak isteyen Kureyşlilere şöyle demişti: “Nasıl girelim? Burada bir ağ görüyorum ki, Hazret-i Muhammed doğmadan bu ağ yapılmış gibidir. Bu iki güvercin işte orada duruyor. Adam olsa orada dururlar mı?”
Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

Talhaozer

Azılı müşrik Ümeyye bin Halef ise, arkadaşlarına hiddetli hiddetli şöyle seslendi:

"Hâlâ mağaranın orada ne dolaşıp duruyorsunuz. Orada örümceğin ağ bağladığını görmüyor musunuz? Vallahi ben, bu ağın Muhammed doğmadan önce gerilmiş olduğu kanaâtındayım."8

(Sorularla İslâmiyetde) 

 

Burada ümeyye bin halef diye yazıyor faklılığın hikmeti nedir? 

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)

Übey b. Halef b. Vehb el-Cumahî (ö. 3/625)

Hz. Peygamber’in en azılı düşmanlarından biri.

Kureyş’in önemli kollarından olan Benî Cumah’a mensuptur. İslâmiyet’in zuhuru sırasında Mekke’nin ileri gelenleri arasında yer alıyordu. Nüfuzunu güçsüz ve himayesiz kimselere karşı haksızlık yolunda kullandığı, son Ficâr savaşının ardından Mekke’ye hac ve ticaret için gelenlere yapılan haksızlıkların yaygınlaştığı yıllarda Süleym kabilesinden bir kişinin mallarını satın aldığı, ancak parasını ödemediği, bu kişinin Mekkeliler’den yardım istemesi üzerine Ebû Süfyân ile Hz. Peygamber’in amcası Abbas’ın araya girip parasını Übey’den aldıkları kaydedilmektedir. Kaynak: http://www.islamansiklopedisi.info/dia/ayrmetin.php?idno=420272

Burada her iki isimde aynı şahsa aittir. 

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yükleniyor...