ÜRDÜN

Ortadoğu bölgesinde yer alır. Şeria Irmağının batısına düşen ve 1967’de İsrail işgali altına giren Batı Şeria dışında 92.300 km2’lik bir alanı kaplar. Kuzeyde Suriye, kuzeydoğuda Irak, güneydoğu ve güneyde Suudi Arabistan, batıda da İsrail ile çevrilidir. Başkenti Amman’dır. Fizikî coğrafya bakımından üç bölgeye ayrılır: Çöller, Doğu Şeria plato alanı ve Şeria Vadisidir. Ürdün’ün batı bölümünde Akdeniz, doğu ve güney bölümünde çöl iklimi hüküm sürer. Ülke genelinde kışlar ılık ve yağışlı, yazlar sıcak ve kurak geçer.

Ürdün nüfusunun büyük bir bölümü Arap’tır. Ayrıca Çerkezler, Ermeniler, Türkmenler ve Kürtler gibi milletlerden de bulunmaktadır. Toplam nüfus içinde Sünnî Müslümanların oranı yüzde 90’ı bulur. Nüfusu 5.307.470 kişi olan Ürdün’de toplam nüfusun % 5’ini Hıristiyanlar oluşturur.

Tarih boyunca bir çok devletin hâkimiyeti altında bulunan Ürdün’ü 1516 yılında Yavuz Sultan Selim Osmanlı topraklarına kattı. Osmanlı yönetimi altında 300 yıla yakın bir süre bulundu. Birinci Dünya Savaşı sırasında İngilizlerin desteği ile Osmanlı yönetimine karşı başlayan Arap ayaklanmasından sonra, 1927 yılında İngiliz koruması altında bir emirlik olarak tanındı. İkinci Dünya Savaşının ardından, 1946 yılında imzalanan antlaşmayla bağımsızlığını kazanan Ürdün, Haşimî Ürdün Krallığı adını aldı.
Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yükleniyor...