ÜSKÜDAR

İstanbul’a bağlı ilçelerden biridir. Yüzölçümü 186 km2’dir. Kuzeyde Beykoz, doğuda Ümraniye, güneyde Kadıköy’ün ilçeleri, batıda da İstanbul Boğazıyla çevrilidir.

İstanbul Boğazının iki yakası arasındaki su yolu ulaşımında bir iskele ve konaklama merkezi olarak tarih boyunca önem taşıyan Üsküdar, zaman zaman bir askerî üs işlevi de gördü.

1352’de Osmanlı topraklarına katılan bölgeye Fatih Sultan Mehmed’in İstanbul’u aldıktan sonra, çeşitli bölgelerden getirilen Müslüman halkı yerleştirdi. Bir iskele mekânı olarak Osmanlı döneminde daha da önem kazanan Üsküdar, Asya yönünde sefere çıkan orduların toplanma yeriydi. Ordularının başında sefere katılan padişahların otağı Üsküdar’a kuruluyordu. Üsküdar 19. yüzyılda gelişme gösterdi; Çamlıca etekleri ile Boğaziçi’ndeki semtleri birçok yalı ve konağın yer aldığı bağlık, bahçelik sayfiye yerleri oldu.

Başlıca semtleri Acıbadem, Bağlarbaşı, Çengelköy ve Kandilli olan Üsküdar ilçesinde çok sayıda tarihî yapı bulunur. Kız Kulesi, Rum Mehmet Paşa Camii, Aziz Mahmut Hüdai Camii, Ayazma Camii, Beylerbeyi Camii, Selimiye Camii, Altunizade Camii, Şemsi Ahmet Paşa Külliyesi ve daha pek çok eser ilçe sınırları içinde yer alır.
Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yükleniyor...