VAN

Doğu Anadolu Bölgesinde yer alan bir şehirdir. Yüzölçümü 19.069 km2 olan şehrin doğusunda İran, batısında Van Gölü ve Bitlis bulunmaktadır. Nüfusu 2000 yılı sayımları itibariyle 877 bin 524’dür.

Üstad Bediüzzaman, Bitlis’te 10 yıl süren klasik medrese eğitimini üç ayda tamamladıktan sonra, buraya gelerek coğrafya, matematik, jeoloji, fizik ve kimya gibi müsbet ilimleri öğrendi (1894). Daha sonra Urartular’dan kalma tarihî Van kalesi üzerinde bulunan ve Horhor olarak ifade edilen yeri 1897-1907 ve 1912-1914 yılları arasında medrese olarak kullandı ve talebe yetiştirdi. Anlatılanlara göre “Horhor Medresesi” olarak bilinen bu mekanda, dersler salonda baştan başa uzanan büyük bir masa etrafında veriliyordu. Ayrıca Ezher Üniversitesine (bk. Câmiü Ezher maddesi) benzer, müsbet ilimlerin de okutulacağı, Medresetü’z-Zehra olarak adlandırdığı üniversitesini burada açmak istedi (bk. Medrese Zehra maddesi). Fakat Birinci Dünya Savaşının çıkmasıyla temeli atılan üniversite yarım kaldı.

Üstad Bediüzzaman Van’da, Horhor Medresesinde yetiştirdiği talebeleriyle birlikte Ermeni Komitesine ve Rus istilâsına karşı da mücâdele etti. Bu mücâdele esnasında Ruslara esir düştü (1916), Ruslar tarafından önce burada tutuldu, ardından Celfa, Tiflis, Kiloğrif ve Kosturma’ya gönderildi. Rus esaretinden sonra İstanbul’da ve Ankara’da bir süre kaldı. Ardından Van’a gitti ve burada talebelerine ders vermeye başladı. Bu esnada çıkan Şeyh Said İsyanıyla hiç bir bağlantısı olmadığı halde Van’dan alınarak Burdur’a götürüldü ve burada zorunlu ikâmete maruz bırakıldı (1926).
Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yükleniyor...