ZONGULDAK

Zonguldak, Batı Karadeniz Bölgesinde, Karadeniz’e batı ve kuzeyden kıyısı olan bir ildir. 3.481 km²’lik yüzölçümü olan Zonguldak’ın Karadeniz kıyılarından başlayan il toprakları, kuzeyden Karadeniz, kuzeydoğudan Bartın, doğudan Karabük, güneyden Bolu, batıdan Düzce illeriyle çevrilidir. 2000 yılı rakamlarına göre toplam nüfusu 218.422’dir.

Zonguldak idarî olarak Merkez ilçe, Alaplı, Çaycuma, Devrek, Gökçebey ve Ereğli ilçelerinden meydana gelir.

Şehrin adıyla neredeyse özdeşleşen taşkömürünün bu ildeki varlığı 1830’dan itibaren kesin olarak bilinmektedir. 1830-1848 tarihleri arasında arama ve işletmecilik faaliyetleri hakkında çok ayrıntılı bilgi olmamakla birlikte; 29 Temmuz 1843 (2 Recep 1259) tarih ve 3874 numaralı Sadaret-Sadrazamlık Tezkeresinde, Ereğli ve Amasra’da üretilen “vapur kömürünün” İstanbul’da pazarlanmasından söz edilmekte, gerekli düzenlemelerin yapılmasından sonra Devlet hazinesine sağlayacağı katkı anlatılmaktadır.

Zonguldak, 1 Nisan 1924 tarih ve 491 sayılı Teşkilât-ı Esasiye Kanununun 60. maddesine göre sancaklar kaldırılınca vilâyet yapılmıştır.

Risale-i Nur’da bu ilin adı, Ordu, Sinop, Gerze, Ayancık ve Bartın’la birlikte anılır ve bu yerleşim yerlerindeki Nur hizmetlerinin geliştiği ifade edilir. Diğer yandan, Sikke-i Tasdik-i Gaybî risalesinde 1 Şubat 1944 yılında yaşanan Adapazarı depreminde büyük kayıplar veren yerleşim yerleri arasında zikredilir.
Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yükleniyor...