Canavar hayvanlar, canlı hayvanları yemeselerdi, çevre dengesi nasıl sağlanabilirdi?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Ekolojik denge, vahşi hayvanların diğer hayvanları yemesiyle sağlanır" şeklindeki tespit, mevcut duruma göre doğrudur. Ancak bu; "Eğer vahşi hayvanlar, diğer hayvanları sağ olarak yemeselerdi, çevre dengesi olamazdı" neticesini doğurmuyor. Biz, sistemi hep bu şekilde işliyor gördüğümüzden dolayı öyle kabul ediyoruz.

Allah, hayvanın, tekvini kanunlara muhalefetini ekolojik dengenin bir parçası olarak takdir ediyor. İnsanlar için kullanılan, "İnsan zulm eder, ancak kader adalet eder" kaidesini; "Hayvanlar zulmediyorlar, ancak Allah adalet ediyor" şeklinde yerini buluyor. Onların zulmü neticesinde kâinattaki denge sağlanmış oluyor. "Eğer o zulmü yapmasalardı, ekolojik denge sağlanamazdı" sonucunu çıkarmak doğru değildir.

Bu derin ve ince manayı aşağıdaki ayet açık bir şekilde ifade etmektedir.

"İşte böylece işledikleri günahlardan ötürü zalimlerin bir kısmını diğer bir kısmının peşine takarız. " (En’âm Suresi, 6/129)

İşte bu şekilde sosyal düzen de sağlanmış olur. Ancak bu durum bizi, "Zalim zulmetmeseydi sosyal adalet olmazdı" sonucuna götüremez. Ne zalim insana ve ne de canavar hayvana o zulmu yaptıran Allah değildir. Tam aksine, Allah, onların zulmunu rahmet ve adalete çevirmiş oluyor. Onları kendi hallerine bıraksaydı kâinatta düzen adına bir şey kalmazdı.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...