Cevşenü'l-Kebir'in faydaları ve hikmetleri hakkında bilgi verir misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Cevşenü’l-Kebîr, rivayete göre Uhud Savaşında, Hz. Peygamber (a.s.m) muharebenin kızıştığı ve üzerindeki zırhın kendisini fazlasıyla sıktığı bir sırada, ellerini açarak Allah’a dua etti. Bunun üzerine Cebrail (a.s) gelerek; “Ya Resulullah, Rabbin sana selâm ediyor ve üzerindeki zırhı çıkarıp bu duayı okumanı istiyor. Bu dua hem sana, hem de ümmetine zırhtan daha sağlam bir emniyet sağlayacaktır.” dedi. Musa el-Kazım, Cafer es-Sadık, Muhammed el-Bakır, Zeynelâbidin, Hz. Hüseyin (r.a.) ve Hz. Ali (r.a.) yoluyla Hz. Peygambere (a.s.m) isnad edilir.

Ehl-i Sünnet Müslümanları arasında, Cevşenü’l-Kebîr’i ilk defa Ahmed Ziyaeddin Gümüşhanevî, tarikatının vird kitabı olan Mecmuatu’l-Ahzab adlı eserinde nakletti.

Bu duayı her günün başında bir veya bazan üç defa tamamını okuyan Üstad Bediüzzaman, talebelerine de okumalarını tavsiye eder; kendileri de belâ, sıkıntı ve musibet zamanlarında okuyarak sıkıntılarını hafiflettiğini söylerdi. Hattâ münafık düşmanlarının maddî ve mânevî zehirlerine karşı “Cevşen ve Evrad-ı Kudsiye-i Şâh-ı Nakşibend beni ölüm tehlikesinden, belki yirmi defa kudsiyetleriyle kurtardılar.”(1) diye ifade eder ve Cevşenü’l-Kebîr için de yine “Bu duanın feyziyle ölümden muhafaza olunuyorum.” derdi.

Bu duayı ister kitap şeklinde olsun, ister ses formatında olsun, dini neşriyatları satan bütün kitapevlerinde bulmak mümkündür.

(1) bk. Emirdağ Lahikası-I, 92. Mektup.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

Ziyaretçi (doğrulanmadı)
Allah razı olsun.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
şefkat
anlamadığım bir nokta:cevşenül kebirmi yoksa yasin mi okunduğunda daha çok sevep getirir?
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (editor)

Elbetteki Kur'an'ın sevabı kıyasa gelmez. İkisini mukayese edersek, başka hiç bir dua etmemek lazım gelecektir. Dua, sadece sevap kazanmak için değildir, Allah'a yalvarmak ve ona içini dökmektir. 
Birisine, annen varken, teyzeni neden seviyorsun, demek gibi bir durum olur bu. İkisini mukayese etmek doğru değildir.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...