2020 Anket Sonuçları, Sizden Gelenler ve Cevapları

Değerli Kardeşlerimiz; anketimize katıldığınız için teşekkür ederiz, kırk sayfaya yakın yorum gelmişti, hepsi tek tek incelendi, çoğunu okurken duygulandık ve her defasında bir hamd daha ettik. Puanlama sonuçları ile birlikte, gelen yorumları da yayınlayıp bilgi vermiş olacağız inşallah. Haddi aşan bazı yorumlara ne cevap vermeye, ne de yayınlamaya gerek olmadığı kanaatinde olarak buraya almadık. Tebrik, teşekkür, dua yorumlarından ise birkaç tane numune vermekle yetineceğiz…

KÜLLİYATLA İLGİLİ

1 Öncelikle Allah razı olsun sitede emeği geçen herkesten. Bizler için çok istifadeli bir site. Özellikle mütalâalı çalışma yaparken hem videolar hem soru cevaplar çok faydalı oluyor. Üstelik soru cevapların Risale-i Nur'daki sırasına göre düzenlenmeye başlandığını öğrendiğim zaman da ayrıca çok sevindim. Sayfa sayfa ayrılmış olması zaten büyük bir nimetti o sayfa ile alakalı soruları direkt görebilmemiz büyük kolaylık sağlıyordu ama şimdi sırasıyla olacak olması çok daha kolay ve hızlı istifade etmemizi sağlayacak. Benim bir önerim/ricam olacak inşâallah hakkınızı helal edin. Daha önce mail atarak da talepte bulunmuştum. Ben sitenizi genel olarak mütalâalı çalışma için kullandığımdan dolayı Risale-i Nur eserlerini açarken direkt istediğim yeri açıp çalışmak zor oluyor Risaleler alt başlıklarına göre ayrılmadığı için. Örneğin 25. Lem'a'ya girdiğim zaman 10. Deva'yı bulmak için sayfaları tek tek gezmek gerekebiliyor. Bu da belli ölçüse zaman kaybı oluyor. Bazen aradığımı bulamayabiliyorum. Bu konuya da bir düzen getirebilirseniz çok memnun olurum. Tekrardan Rabbim razı olsun inşâallah sitedeki her bir harf mukabilinde bin hasene yazdırılsın defter-i hasenatlarınıza. Allah’a emanet olun.

2 Elinize gönlünüze sağlık. Bu güzel çalışmalarınızın istikametle devamını diliyorum. Bir maruzatım var: Külliyat metinlerini okurken / açarken üst kısımda metnin altında asgari 3 adımlık kategorinin görünmesi. Mesela: Mektubat, Yirminci Mektup, İkinci Makam. Selam ve dualar...

3 Selamun aleyküm kıymetli abilerim. üncelikle yaptığınız bu kutsi çalışma icin cenabı erhamurrahimin ecrinizi misliyliyle vermesini dergagı izettinde iltica ediyorum amin. nurlar susamız günellere izahatlarlarınızla teskin etmeniz kapleri tenvir ve nurlandırmanız taktire şayandır. Ne kadar taktir ve tebrik etsem azdır. haddim olmayarak teknik bir eksiklikten bahssetmek istiyorum. risalei nur külliyatında yer bulmak cok zor. misal sözlerden 25 . söz deyince direk en başa geliyor. istediğimiz yer için bütün sayfalara bakmak gerekiyor. buda zaman açısında sıkıntılı bir durum. risalei nur programı gibi daha tavsilatlı bir fihrist başına ekleyebilirmisiniz. şididen çok teşekkür ediyorum . allah razı olsun allaha emanet olun inşallah

4 mesela 30. sözün 2. makamını okumak istiyorum sayfanın altında böyle bir seçenek tercih yok saysa arıyoruz.mesela 24 söz 5 dal 4.dalı bulmak için sayfa arıyoruz. halbuki seçilen başlığın altında alt başlıklar gösterilebilir

Külliyatla ilgili yorumların çoğunluğunu bu konu oluşturmuş. İnşallah en kısa sürede detaylı inceleyip, gereğini yapmaya çalışacağız.

Küçük sözler, hastalar risalesi gibi mini kitaplarında sitede yer alması gerekli. Sağlık personeliyim, hastalara önereceğim ama sitede yok.

Daha önceleri bu taleple ilgili çıkan karar; bu risalelerin asıllarının zaten sitede olduğu, ayrıca eklemeye ihtiyaç olmadığı yönündeydi. Tekrar gündeme getireceğiz inşallah.

Allah sizden razı olsun ağabeylerim. Zaman içinde Osmanlıca risaleleri de siteye yüklerseniz çok güzel olur inşaallah

Projelerimiz arasındadır, inşallah kısa sürede halletmeye çalışacağız.

VİDEOLARLA İLGİLİ

allah razı olsun böyle bi hizmeti sunduğumuz için.şunu söylemek isterim;abilerin kamera karşısında değil de doğal ders ortamında yaktıkları dersler daha feyizli.işitme engelliyim dudak okuyorum dersleri dinlerken sıkıntı çekiyorum.alt yazılı olursa dersler çok istifade ederim.özellikle said özdemir ve mustafa karaman hocamizin derslerini anlamakta sıkıntı çekiyorum. yani işitmemden dolayı.altyazılı sisteminizi bekliyorum

Doğal olmayan kamera karşısında dersler okunmasa, yaklaşık üç aylık zaman diliminde ders eklenmemiş olacaktı. Fakat bunu yaparak, hassaten Ramazan ayında ortalama günlük 3 ders eklendi. Bir şey bütünüyle elde edilemediği takdirde, bütünüyle terk edilmez kaidesince, buna devam edeceğiz inşallah. Altyazı konusunu video ekibimize ileteceğiz.

Siteyi kullanma klavuzu seklinde bi video ekleseniz güzel olur çünkü siteden daha çok faydalaniriz

Bu konuyu video ekibimize ileteceğiz.

METİN TAHLİLLERİNİN, ATIFLI DERSLERİN YAZILI OLARAK SİTEYE KONMASI

Metinlere ulaşırsak ekleriz inşallah. İlginize teşekkür ederiz.

Hizmetlerinizi Allah CC kabul etsin .Kader bahsindeki kısa kısa anlatımlı sinevizyonlarınız diğer konularda da uygulanabilir diye düşünüyorum

Sinevizyonlar Feyyaz.tv sitemizde yayınlanıyor. Önlerinde en az yirmi konu beklemektedir. Bunlara öncelik sıralarına göre çalışılıyor.

ALLAH herkesten razı olsun. Benim önerim, örneğin, Lemalar risalesindeki derslere girdiğimde ordaki video başlıklarının altında örnek 17.lema 8. nota yazılabilirse yararlı olabileceğini düşünüyorum emeğinize sağlık.

Ders başlıklarını mümkün oldukça kısa tutmak icab ediyor. Başlıktan az-çok neresinin okunduğu tahmin edilebilir. İçerik bilgisine ise, okunan yer yazılmaktadır. Belki ihtiyaç olan yerlerde alt kategoriler açılabilir, bunu da not aldık.

Slm aleykum. Sorularla Risale sitesi benim için vazgeçilmez ve güvenilir bir kaynak. Kendim için aradığım herşeyi bu sitede kolaylıkla buluyor ve ulaşabiliyorum. Benim sizden ricam 12 yaş ve üstü çocukların anlayabileceği şekilde 20-25 dakikalık ders programları hazırlayabilir misiniz? Şimdiden teşekkür ederim. Rabbim muvaffakiyetlerinizi arttırsın. Emeği geçen herkesten Allah razı olsun

Bu konuda alplerle başbaşa isimli programımızı gördünüz mü acaba?

Yayımladınız videoları 15 dk ya indirseniz çok iyi olur.

Bazı konular vardır ki bir saate sığmaz. Videoların tamamının kısa olması imkânsız. Fakat elimizden geldikçe buna dikkat edeceğiz.

Dersler ev bireylerinin hepsine anlatim yapilacak uygunluk anlatilsin

Mümkünse bizimle önerilerinizi paylaşabilir misiniz? Mesela neler yapılabilir? Konusunda [email protected] adresimize mailinizi bekliyoruz.

goruntulu cekimlerde ingilizce altyazi olmasi iyi olur

Video ekibimize ilettik.

Videoları izlerken ortamdaki dinleyicilerin birbirleriyle konuşmaları ve cep tel sesinin gelmesi dikkatimi çekti,.

Buna yapacak bir şeyimiz maalesef bulunmuyor. Adab meselesi…

videolara zor ulaşılıyor. Bir de Ustad hazretlerinin internetteders okudugu tum talebelerinin dersleri yüklenip bir araya getirilse ve onlara daha kolay ulaşılsa iyi olur.

Ağabeylerin birçoğunun ders videoları sitemizde mevcuttur. Fazlası da inşallah eklenebilir. Videolara kolay ulaşmanın yolu sizce nedir? Ortalama olarak 2-3 tıklama ile derslere ulaşılabiliyor. Biz çok düşündük, şu anki kategorilendirme dışında nasıl bir şey yapılabilir bulamadık. [email protected] adresimizden bize önerilerinizi yazarsanız memnun oluruz.

5-10 dakika arası Hüsnü Bayram ağabeyin altyazılı derslerine yer verilsin. Derslerinden özetleme olarak.

Sitemizde Hüsnü Bayram ağabeyimizin hem ders hem hatıra videoları, hem de yazılı hatıraları mevcuttur. Alt yazı konusunu ise teknik ekibimize iletiriz.

Youtube kanalını daha kaliteli hale getirilebilir. konuşma çok iyi konu çok iyi ama video arkaplanı vs. çok daha iyi olmalı çünkü sunum çok önemli.

Lütfen önerilerinizi bizimle [email protected] adresimizden paylaşır mısınız?

Benim önerim şu olacak. Video hazirlamada yada konulari animasyona dokmede bana gore yetersizsiniz. Özellikle R.Nur da Üstad hayali çok işletiyor. Ve bunun tezahürü animasyonla saglam bi sekilde yapilabilir. Ama bunu ancak sizin gibi altyapisi olan ekipler yapabilir. Siz MİRAC gibi ehemmiyetli konulari anime edebilrsnz. Ayrica suanki animasyonlarinz çagin animasyonlarina asla yetismiyor. Anim.daki nesneler kutu gibi.. Kaliteli degil, esnek degil yani gercekci degil. Artk dreamworks kalitesinde r.nur meseleleri istiyoruz. O yüzden diyorum. En basitinden 9.söz bastan sona hayale video ile yakinlastirilabilir. Hakeza gecen size miracla alakali bi calisma sordum. Elinizde hic bi calisma yok. Bence bu alan da pusulasiz gemi gibisinz. Her bir derste bi ton video cikar. Allah kolaylik versin :-)

Feyyaz.tv sitemizden haberdar olmadığınızı düşünüyoruz. Evet, belgesel tadında harika eserlerimiz mevcuttur. Fakat öncelik sırasına göre, ihtiyaca binaen çalışılmaktadır.

Allah teala hizmeti Kuran-i yede istikamette daim eylesin cümlemizi. Bu dehşetli asırda ehemmiyeti tarif edilmez bir hizmet yapıyorsunuz. Hatmimi aşmadan fikir paylaşımı yapmak isterim. Malum asrımızda insanlar iletişim ve zaman geçirme aracı olarak İnternet aleminde olan Youtube, Instagram, Twitter sosyal medya platformlarını kullanmakta. Bu medyalarda Risale-i Nurun yeni kalplere ulaşması için özel çalışmalar yapılabilir. Mesela normalde paylaştığınız kısa tefekkür videolarının özel metinlerle seslendirilmesi insanlarda daha çok etki bırakacaktır. İnternet de müspet belgeseller olmadığı için imkanlarınız varsa Kainata bakış ve diğer konularda kaliteli belgesel ihtiyacı bulunmakta insanların

Feyyaz.tv sitemizde tefekkürlük muhteşem çalışmalar vardır. Öncelikli konular bitirilince, dediğiniz manada çalışmalar yapılır inşallah. Öneriniz için teşekkür ederiz.

Alaaddin Başarın sorularla sözler ve Sinan Yılmazın M.Nuriye dersleri gibi nurlar baştan başlanıp sitematik bir şekilde ders yapilması nur penceresine eklenmesi çok bereketli olacağı düşüncesindeyim.teşekkur ediyorum.

Alaaddin Başar ağabeyimizin çalışmaları devam ediyor. Şu karantina mevzusundan ötürü ilerleyemedik bir müddet. Ortalık inşallah sakinleşince devam edilecek. Tabi kıymetli ağabeyimiz boş durmuyor. Sitede yüzlerce cevabı kontrol ederek tashihlerde bulunuyor..

Sinan Yılmaz ağabeyimiz ise; ehlisünnetinanci.com sitemize ağırlık vermiş durumda, orada ihtiyaç daha şedit. Biraz rahatlarsa inşallah Mesnevi-i Nuriye derslerine devam edecek.

Derslerin 45 dak.üzerinde olması dikkati dağıtıyor.Sinan Yılmaz ve Alaaddin Başar abinin yazılı ve görüntülü derslerinin güncel olarak olmaması çok ama çok büyük eksiklik.Hemen her gün ülkemizin her yerinde dersler yapılırken bunların güncellenip siteye konmayışıda büyük noksanlık.Nur penceresindeki şahıslara ve eserlere veya konulara göre yapılan dersler çok ama çok eski yani yeni güncel dersler vs yok.Külliyatı evimde okuyup cümle açıklamalarını ve görüntülü dersleri nur penceresinden takip ediyorum.Cümle açıklamaları çalışmanızı (1-10.söz arası)siteye koymanız hayır olur kanatindeyim.Akademik çalışma yapıyor gibi nurlar üzerinde araştırıyor,okuyor,dinliyor,yazıyorum.Rabbim emeği geçenlerden razı olsun siteden çok istifade ediyorum.Selam ve dua ile

Nasıl bir araştırmacı olduğunuzu anlamak güç! Şu sıralar sitemize günlük ortalama 3 ders ekleniyor ve şahıs, risale, konu kategorilerinde görünüyor. Güncel dersler ana sayfadan da gösteriliyor. Cümle açıklamaları zaten bu sitede yayınlanmaktadır.

Beşincisindeki "Kemâlât-ı İlâhiye, Celevât-ı Cemâliye, Tecelliyât-ı Celâliye, Tesbihat-ı Rabbâniye" hakikatlerinin misallerle izahını yapar mısınız VIDEOSUNDA sizler fazla gittiniz. Kardeşlik değil Üstadlığa kalkıştınız. Böyle olmaz, zira kalb boğulur. Evet fazla izah kalbi boğması, hz. ALI ra. sözlerinden biliniz. Evet konu genişlik güzel olabilir; yanlış yapılmazsa. Örneğin yazdigim videoda celal cemal kemal dan kemal ismi uzerine aciklama yaparken kuvvet kudretden bahsettiniz. Oysa kemalden bahsettiğinizde şunu deseydiniz : kemal herşeyin en mükkemmel biçimde yaratilmiş olmasidir. Dünyanin lambasi olan güneş gerekli heryeri isitmazi ve aydinlik vermesi, onun işik kapasitesinin müthişliğindendir.

Burada kalitenin yuksek duzeyde olmasini anliyoruz

Subhanallahda ise kalitesizliğin bulunmamasindan bahsederis. Bir iki misal ile konu her muhattabinin anlayisina yerleşir.

Gereksiz yerlerde uzatmalar yapiyorsunuz, kissa kesmiyorsunus. Oysa SÖZÜN GÜZELLIĞI KISSALIĞINDADIR.

Videoların yanı sıra metinlerini de veriyoruz. Video uzun geldi ise metni okuyup geçebilirsiniz. Bizler videoda sıkıntı göremiyoruz, konudan kopmadan, konuyu açmak adına konuşulmuş, şeklinde kanaatimiz var.

Bence nur penceresi ile beraber olması insanları cevap bulmaktan ziyade video izlemeye yöneltebilir bu okumayi azaltır

Mühim olan Risale-i Nur’ların daha iyi anlaşılmasına vesile olmaktır. İster yazılı cevaplar, ister videolar, ister grafiklerle.. İsteyenin istediği alandan istifade etmesi için bu birleşme iyi olacak inşallah. İlginize teşekkür ederiz.

Eğer mümkünse youtuba sitenin reklamını koymalisiniz ve mümkünse yazı ve soru cevap başlıklarını gençlerin dikkatini çekecek başlıklardan da seçebilirsiniz

Reklam verebilecek bir bütçemiz bulunmuyor. Başlıkların ilgi çekici ve kısa olması konusunda ise; epey düzeltme ve güncelleme yaptık. Fakat ekseriyetle cümle açıklaması sorulduğu için, soru başlıkları çok kısa olamıyor. Yine de dikkat etmeye çalışacağız.

Nurları anlama,hakikatlerin dellalı olma.....okuyorum ama anlamıyorum deyip nefsimizle mucadeleden kacmama vs adina nurlarin 1.sozden başlayıp Sinan Yılmaz abinin ayet, hadis ve diğer eserlere atıf yaparak anlatımı gibi derslere çok ihtiyacımız var.Rabbim ihsan etsede m.nuriyedeki S.yilmaz abinin lemalar,reshalar ve lasiyemelar gibi dersler gibi külliyatın tamamı izah edilse.selam ve dualarimla.Burhan Sabaz, Alaaddin Başar ve Sinan Yılmazın değerlerinden çok istifade ediyorum Rabbim razı olsun.Riyadan Rabbime sığınarak siteden istifade ederek anlattığım derslerde ilahiyat mezunu hocalar abi kendinizi çok iyi yetişirmişsiniz, diğer dinleyenler görevli cami hocasına (hocam bu hoca çok degisik konuşuyor sen bize bunları hiç anlatmıyorsun)diyor.Fakir ne imam hatip ne ilahiyat mezunu.nur pencersindeki derslere hic ekleme yok......yillar once yapilan dersler......Rabbime emanet olun

Şu karantina günlerinde ağabeylerimizle daha çok video çekip ekliyoruz. Hassaten Ramazan-ı Şerif'te günde ortalama 3 ders eklendi. Derslere hiç ekleme yok demeniz bizi şaşırttı.

CEVAPLARLA İLGİLİ

Su an risaleleri en iyi ve derin olarak aciklayan kisi prof dr aladdin basardir.ne yapin edin bu zat vefat etmeden evvel tüm külliyatı serh etmesini sağlayın .onlarca kisiyi dinledim ondaki risalere vukufiyeti kimsede göremedim.diyebiliriz ki su an yasayan insanlar içinde risaleri en iyi anlayan ve anlatan kişi prof dr alaaddin basardir...

Prof. Dr. Alaaddin Başar ağabeyimiz, zaten adeta bu site için çalışıyor gibi yaşıyor. Sene başından beri de, kendi önerisi ile sitedeki tüm cevapların tashihten geçmesi ile büyük bir projeye de başlamış oldu. En az dört beş kişinin nazarından geçirttikten sonra, O da gerekli tashihleri yapıp son halini bize gönderiyor. Allah O’ndan ve emeği geçen herkesten razı olsun.

Cümle Açıklamalarının güncellenmesi ve sıralanmasında son durum nedir acaba?

15.SÖZ dahil cümle açıklamaları sıralandı. 9.SÖZ dahil cümle açıklamaları güncellendi. İlk Dönem Eserlerinin tamamı hem güncellendi hem sıralandı.

Son eklenen cevaplarda eklenme tarihleri eski görünüyor, gerçi okunma sayıları çok düşük. Bunun sebebi nedir?

Altyapısı hazırlanan bir sistemimiz de “Sonradan Bakılacaklar” bölümüdür. Eskiden cevabı tam verilememiş veya yetersiz gördüğümüz içerikleri o listeye gönderiyoruz. Oraya da peyderpey bakıp, yeni cevap hazırlamış oluyoruz. Dolayısıyla ana sayfada görünen içerikler yeni cevaplardır.

Metinler belli bir iki abi ile mütaala ediliyor. Aynı konuda daha fazla abinin izahına yer vermek muhatabın fikrini daha da açmasına yardımcı olacaktır.

Uzun zamandır günlük sorular en az dört kişinin nazarından geçmektedir. Ayrıca yine cevaplarımızın güncellenmesi projemiz dâhilinde yine minimum dört kişinin daha nazarından geçerek, Prof. Dr. Alaaddin Başar ağabeyimize iletiliyor, O'nun da tashihlerinden sonra cevaplar güncelleniyor.

mahrem konuları uluorta yazmayınız, Bu çok önemli. Sorulara verilen cevapların sahipleri kimler ise cevapların alt kısmında isimleri ve unvanları yazılmalı.

Cevapların bazısında yazarı yazılmaktadır. Ekseriyeti ilmi heyetimize ait olduğu için, yazar olarak Sorularla Risale görünmektedir. Mahrem konulardan kastınız, problem olduğunu düşündüğünüz içeriklerin linklerini [email protected] adresimizden bize iletebilirsiniz.

Cümle açıklamalarınızı çok Yararlı buluyorum ama Risaleyi anlamak çok güç. Mesela Sunuhat okumaya yeni başladım ama hiç bir şey anlamıyorum. Tüm sayfayı sırası ile açıklaması yapılması çok zor olur mu sizin için? Çok merak ediyorum üstad ne anlatmak istiyor. Çünkü kelimelerin anlamlarına bakınca farklı cümle oluyor ve karışık geliyor bana. Çok rica ediyorum. Sunuhatı bir bütün olarak açıklayabileceğiniz bir siteniz varmı? Sorular ve cevaplar karışık olmasa ve risale sırasına göre koyulsa çok iyi olur. İnşallah bu yazımı okursunuz. Şimdiden Allah razı olsun

Uzun uzadıya Risale izahları için hem mesaimiz müsait olmuyor, hem de amacımız o değil. Cümle açıklaması, belki kısa bir paragraf açıklaması.. Bunun dışındaki uzun metinlere girişemiyoruz. Kategorilerdeki sorular da kullanıcılardan gelen sorulardır. Demek ki Sünuhattan o kadar soru gelmiş ve cevaplanmıştır. Sünuhat ve ilk dönem eserlerinin tamamı külliyat sırasına göre dizilmiştir.

Hocam sayfanızdan Allah razı olsun lakin bazı cümle açıklamaları ve sorulara cevabınız biraz sathi kalıyor biraz daha ekibinizin derinlemesine araştırma yapıp bizlere öyle cevaplar vermesi çok daha iyi olur

Yetersiz gördüğünüz soruların altından yorum göndermenizi istirham ederiz. İşletme körlüğünden ötürü bizim göremediğimiz eksiklerimiz olabilir. Bunun da; sizin gibi hamiyetli kardeşlerimizin yapıcı tenkitleriyle üstesinden gelebiliriz.

Site de ki soru ve cevaplar çok güzel tüm dünyanın faydalanması için ingilizce çeviri düşünür musunuz elinize sağlık van dan yaser said çetin

Her şeyden önce yabancı dil sitesi açmak, altından kalkamayacağımız kadar külfetli bir iştir. Yazılımcı, grafiker, video-montaj ekibi, mütercim, editör, redaktör gibi birçok personel gerekmektedir. Son aldığımız karara göre; Sorularlaislamiyet.com sitemizin yabancı dilini yapıyor, orada Risale-i Nurları işliyoruz. Mesela Questionsonislam.com sitemiz incelenebilir.

Bu yorumu yaptığım bir hizmet sonucunda yıllardır sitenizi kullanan soru soran binlerce insana da cevabını sitenizden bulup atan yani önce okuyup sonra atan birisi olarak söylüyorum( yani çok fazla okuma fırsatım oldu), cevaplar gerçekten birçoğu mükemmel olmakla beraber bazen akıl kalp dengesi kurulamamış, bazı cevaplar bazı hocalarımızın verdiği cevaplar gerçekten akıl süzgecinden geçirilmemiş.

Böyle akıl süzgecinden geçmediğini düşündüğünüz soruları lütfen bize [email protected] adresimizden ulaştırıp, önerilerde bulununuz. Yeniden değerlendirmeye çalışalım.

Muhakematta bize anlatilan usül geregi, herkes her ilimde ihtisas sahibi olamaz manasina riyaeten, Risale-i Nur'daki meselelerin anlasilmasi icin gelen sorulara muhatap kisi o sorulan sorunun konusunun ehli olmasi gerekmektedir. Bunun icin Risale-i Nur'daki ilimleri usulünce ortaya cikarip yazarlarinizin özellikle kendisine uygun gördügü ilimle mesgul olmalari elzemdir. Böylece hakikat daha güzel bir sekilde zuhur edecektir InsaAllah. Allah yardimciniz olsun.

Bu konu 2003’ten beri gündemdedir. Önceki anket ve sonuçlarında da görülebilir. Bir sahada uzman olduğu halde, o alanla ilgili sorularımıza cevap veren kişi sayısı çok azdır. Biz de dışarıdan bu desteği alamadığımız için elimizden geldikçe yardımcı olmaya gayret ediyoruz.

Cevaplarınız daha açık.ve anlaşılır olabilir. Bazen risaleden bir yerin cümle açıklamasına baktığımda, bsktıgım yerin rissledeki parçadan daha zor oldugunu farkediyorum

Bu konuda daha dikkatli olmaya çalışacağız inşallah. Böylesine denk gelirseniz lütfen bize [email protected] adresimizden iletiniz.

1 Benzer soru ve cevapları birleştirerek daha az sayıya indirilmesi uygun olur.

2 soru cevap kısmında aynı anlama gelen sorular tekrar ediyor. Tek bir soruda toplanıp tek cevap verilse daha kullanışlı olur.

3 Bazen soru tekrarları sıkıcı oluyor

Benzer soru-cevapları birleştirme projemiz uzun zamandır var ve uygulanıyor. Elimizden geldikçe hızlı çalıştığımızdan emin olabilirsiniz. İlginiz için teşekkür ederiz.

Bazen yanıtlar tatmin edici olmuyor

Bu tebrik edilesi bir durumdur. Çoğu zaman tatmin oluyorsanız, buna şükrederiz. Böylesine denk gelirseniz lütfen bize [email protected] adresimizden iletiniz.

Daha çok soru daha çok çalışılmış cevaplar bazı cevaplar %1 lik istisna kestirilip atılmış ve ezber cevaplar

Cevapların yüzde 99’u size göre yetersiz ise zaten buradan istifade edemezsiniz, biz size yetemeyiz. Allah selamet versin.

Baktiğim soruların detai ve izahı eksik. Ap açık olan şeyler yazılı. Fekat mesela "orada şu yazılı olabilirdi, burada bunu da ekleseydiler çok müthiş olurdu" gibi düşünçeler aklima geliyor. Sitenizden maalesef istifade edebileçeğimi zannetmiyorum, bu yazık... Cünkü günlük değişen ve "acaba bugün hangi bahis eklenildi" düşünce ve arayışa sebep olan bir siteye ihtiyaçimız var. Iyi anlayan ve uygun konuşabilen, hem ilmi hem usulü (anlatma yeteneğe sahip) kimselerin her hafta birşeyler yazsalar ne güzel. Düzeltebileçeğim yazilariniz var, çok fikir verebilirim. Insanlar istifade ediyorlar mi nekadar ediyorlar, acaba hizmetimiz Risaleyi anlamaya yardım mi ediyor yoksa öne çıkıp insanın kendisi düşünüp tefekkür edip Risaleyi kendine üstad almasina yoksa engel mi oluyor? Sizde konu genişliği eksik.

Eksiğimizi sizin tamamlamanızı istirham ederiz. Yorumlarınızla bize destek olursanız memnun oluruz.

Lütfen açıklamalar risalei nur ışığında olsun, bazen cevaplar soru dışında çok suri kalıyor ,bi de hakikatı olduğu gibi kendi nefsimizin değil üstad hadis kuran ışığında yorumlayalim,verdiğiniz hizmet için çok teşekkür ederim,Allah razı olsun

Böylesine denk gelirseniz lütfen bize [email protected] adresimizden iletiniz.

sorulara biraz daha önem vermenizi arz ediyorum

Sitedeki binlerce soru ve cevaplardan aldığımız geri dönüşler böyle demiyor. Bizim için her soru değerlidir. An şart ki; Risale-i Nur, Bediüzzaman ve Hizmet ile alakalı olmalı.

Bazen soruyu çok açık yazdığım halde sorunun cevabını alamıyorum. Başka bir açıdan mı bakıldığı için bilmiyorum.

Böylesine denk gelirseniz lütfen linkini bize [email protected] adresimizden iletiniz.

Rabbim şevk ile çalışmalarınızın devamını nasip eylesin. Ayrıca bazı yorumda bulunan arkadaşların soruya daha güzel açıklık getirebildiği göz önüne alınmalıdır. Ayrıca aynı soruya ait küçük nüanslarla yapılan farklı yorumları birleştirmeyin. Bazen ince nuanslar konuya daha iyi açıklık getirebiliyor. Bunlar birleştirilmeye kalkıldığında birleştiren kişi ne kadar iyi niyetli de olsa bu ince farkı farkedemeyebilir. Rabbim muvaffak eylesin.

Birleştirme konusunda ince eleyip sık dokuyoruz. Birleştirme bizim için amaç değil. Önceliğimiz tekrarların kalkmasıdır. Yoksa aynı konuda farklı sorular var ise onlara müdahale edilmiyor. Mesela sadece Birinci Sözde 74 soru-cevap, “Bismillah her hayrın başıdır. Biz dahi başta ona başlarız.” Cümlesi ile ilgili 10 soru-cevap vardır.

Icerik olarak ayni sorular ve ayni cevaplar var. Mesela isaratul icazin fatiha kismindaki soru cevaplar 115 tane. Aynı olanlar birleştirilse 50 ye kadar inebilir. Biraz sadelestirilebilir. Ama yaptığınız hizmet muhteşem. Isaratul icazi 5 kere okumusumdur. Soru cevap kısmı ile takip ediyorum ilk defa. Hiç bu kadar istifade etmemistim. Allah sizi cennetine koysun.

Bu yorumunuz vesilesi ile ilgili kategoriyi gözden geçirdik. 100 taneye düştü. İşaratü’l-İ’caz’da da inşallah kısa sürede detaylı çalışmalarımız ve güncellemelerimiz olacak.

Sitenize günlük soru olarak Risale i Nurlardan sınırsız soru sorabilme ayarlansa güzel olur.

Daha önce kullanıcı soru sınırını kaldırdık. Bazı kardeşlerimiz bir günde ondan fazla soru gönderdi. Bu hem diğerlerine bir haksızlık, hem de cevaplanma süresini olumsuz etkiledi. Bir müddet denemiş olduk. Şu anda bir kullanıcının 1 soru sorma hakkı vardır ki; hem cevabı gecikmemiş, hem cevap kalitesi düşmemiş olsun diye..

Tek tavsiyem: sorulara daha kaliteli cevap verilse. Her zaman değil ama bazen yüzeysel cevap veriliyor. Bariz basit hatalarla cevap verildiği oluyor. Bazen de Allah razı olsun farketmedigimiz ince noktalar paylaşılıyor. Ama dediğim gibi bazen çok sathi kalıyor düzgün okunmamış bile belki...

Bizde her soru kıymetlidir. Böylesine denk gelirseniz lütfen linkini bize [email protected] adresimizden iletiniz, ta ki yeniden değerlendirmeye çalışalım.

Cevaplar tatmin ediyor fakat bilmediğimiz kelimelere gelince üstünde anlamıda yazsa daha iyi anlarız.Anlamına googleden bakmak zor oluyor.

O özellik var zaten, çift tıklayarak görülebiliyor. Deneyebilir misiniz? Problem olduğunu düşünüyorsanız [email protected] adresimizden bize ulaşabilirsiniz.

Risale nurun tam anlaşılmadigi kanaatindeyim. Daha derin hakikatler var. Sorulan sorular tam manası ile cevaplanamiyor. Yine de Allah razı olsun emekleriniz icin

Bizde her soru kıymetlidir. Böylesine denk gelirseniz lütfen linkini bize [email protected] adresimizden iletiniz, ta ki yeniden değerlendirmeye çalışalım.

Daha güncel lisanla ve daha net aciklamalar yapilirsa iyi olacagi kanaatindeyim

Yetersiz gördüğünüz, problemli olduğunu düşündüğünüz her türlü içeriğin linkini bize [email protected] adresimizden iletirseniz memnun oluruz.

Sorulan sorulara kısıtlamadan ve konunun derinliğine inilerek cevap verilmesine dikat edilirse istifade açısından daha iyi olacağına inanıyorum

Yetersiz gördüğünüz, problemli olduğunu düşündüğünüz her türlü içeriğin linkini bize [email protected] adresimizden iletirseniz memnun oluruz.

Bazı soru ve konularda SİYASİ PARTİ taraftarı gibi davranmanızdan dolayı üzülüyorum... Genel anlamda başarılı ve yol gösterici olarak buluyor teşekkür ediyorum...

Buna deliliniz nedir acaba? Biz herhangi bir parti propagandası yapmıyoruz. Problemli olduğunu düşündüğünüz her türlü içeriğin linkini bize [email protected] adresimizden iletirseniz memnun oluruz.

1.Sorulan "sorular"a verilen cevaplar, genel olarak çok kısa..halbuki bir mesele, tam yahut eksik anlaşıldığı için sorulma ihtiyacı hissedilir.. o yüzden bir mevzu da verilecek cevaplar, en az 10dk lık "bir mütalaa" olacak bir surette "tafsilat"lı olarak vuzuha kavuşturulması icab ediyor..maalesef çoğu sorunun cevabı, çok kısa ve mücmel kaldığı için; cevaplar doyurucu ve ikna edici olmuyor..

2. Verilen cevaplar da "Risale-i nur külliyatı"ndan çokça alıntı yapılması gerekiyor.. malumunuz Risale-i nur'un hocası, Risale-i Nur'dur.. yani Risale-i Nur'da anlaşılmayan bir mevzuyu izah etmek için, yine külliyatın bir bütün olarak taramadan geçirilip; öylece mesele türlü veçheleriyle açığa kavuşturulması gerekiyor..

Çoğunlukla gördüğümüz, bir kısım sualler in cevapları sadece kısa bir yorumdan ibaret kalıyor.. Risale-i Nur'dan destekleyici bir takviye yok maalesef..

Yorumlarınızla bize destek olmanızı istirham ederiz. Risale alıntısı değil izah istiyoruz diyenler olduğu gibi; bize atıf yapın izahat vermeyin diyenler de var. Biz de ikisini mezcettirme gayretindeyiz. Biraz atıf biraz izah olacak şekilde. Desteğinizi esirgemezseniz memnun oluruz.

Kardeşlerim bu yolda yaptığın iş çok önemlidir. Şuan bu dönemde gençlerle olan munasebetimde farkettigim nokta çoğunda said kürsüye vb evliyalara atılan iftiralara inanırlar. Bu yüzden sizlerin bu atılan iftiralara vereceğimiz cevaplar çok önemlidir.. Bu konuda daha önce yaptığımız gibi savunma yazıları önemlidir. Bu yüzden her susma saçma bile olsa cevap vermek gerekir. Evet her cahilin sözüne itibar edilmez lakin 1 söz 1 nefret tohumu eker o yuzden bu konuda bilgilendirme yapılması gereklidir l. Selametle...

Sitemizde bu tip iddia, itiraz ve iftiraların cevapları mevcuttur. Bunların yayılmasına vesile olabilirsiniz.

Tüm külliyatın özellikle sözlerin izahli video ve cevaplarinin bir an önce tamamlanmasi yolunda Allah yardimciniz olsun nenkadar fazla iceriginiz olsa da hala cok eksik var derinlesme zayif kaliyor belki benim gorusum yani ne anlamda bir sure sonra herkesin anlayabilecegi acilimi yapmak yetersiz , itham için yazmıyorum bizlerin de birilerine bir hakikat ulaştırırken artık daha fazlasını yapmamız gerektiğini düşünüyorum Allah muvaffak etsin. Mesela bugün 12.soz 4.esas ta soru cevabinizdan çok yararlandım fakat bazı şeyleri hala anlamadım bu kısmın ayetle bağlantısını kurmak zayıf kaldı ve en sonunda Efendimiz asm nin miracla ilgili halini anlamamiz gerektigini ifade eden bolume bence yeterli acilim getirilmemiş hem kendi adıma hem sizin adınıza talep ediyorum bu manayı Rab'den. Böyle girift konulara el atılmalı . You tube genel taramada da bu konu çok işlenmemiş yapmamız gereken çok iş var tekrardan uğraşlarınız için Allah razı olsun derim , selametle...

Bu konuda 30.Sözün 2.Maksadının çoğu eklendi. Malum salgından ötürü çekimler devam edemiyor. 32.Sözün yazılı cevapları dahi hazırlanmıştır. 2008’de Prof. Dr. Alaaddin Başar ağabeyimizin temelini attığı bu çalışma hamdolsun 12 senedir devam ediyor. Bazı bölümleri ihtisas sahiplerine bıraktığı da fark ediliyordur. Dolayısıyla elimizden geleni yapmaya gayret ediyoruz. Sizler de eksik gördüğünüz kısımları bize soru olarak gönderebilirsiniz. Cevabı yetersiz gördüğünüzde çok rahat bir şekilde aşağıdaki yorum alanından yazabilirsiniz.

MOBİL

1 Telefondan girdiğimizde ana sayfada sol köşede arama secenekleri vardi o kalkmış cumle açıklamaları kavram acikhamalari v.s gibi . hizmetimizden dolayı Allah razı olsun

2 Siteye girdiğimde ara yazan bir yer vardı. Bir kelime yazardım onunla ilgili yerler çıkardı.Çok kolaylık oluyordu. Şimdi çıkmıyor.

Sağ üstte büyüteç şeklindeki ikona basılınca arama motoru açılmaktadır. Menüler de sağ taraftadır.

1 Sorularla risale uygulamasından çok istifade ettiğimizi bilmenizi isteriz fakat biraz ağır ve ekran kapanıp açılınca ve ya uzun süre kalınca bağlantı hatası veriyor. Geliştirilse daha münasip olur. Hizmetiniz çok müşkülümüzü hallediyor. Yapanlardan, emek edip himmetini gösteren herkesi tebrik ederiz. Allah razı olsun

2 Cok harika bir program Allah sizden ebeden razi olsun yalniz su anda program telefonuma indrmisim ama giris olmuyor sorun yasiorum acaba sizin calismalarinizdanmi kaynaklaniyor Tesekkurler dizi seviorum

3 Herşey çok güzel fakat ben yaklaşık bir haftadır telefonumda daha önce indirdiğim programı açamıyorum malesef

4 Telefona yüklenen programın düzgün yüklenmesi ve aktif çalışır durumda olmasının sağlanması, böylelikle her yerde daha kolay kullanılabilir.

5 I phone telefonlara sitenizi yükleyemiyoruz neden? Bu konuda zorluk çekiyorum.

Daha önce Sorularlarisale sitemiz mobil uyumlu olmadığı için, internetle çalışan uygulamalar bir açığı kapatıyordu. Fakat sitemiz artık responsive olduğu için, eski uygulamaların hükmü kalmadı. Yani uygulama yerine direkt tarayıcıdan sitemize girerseniz daha kullanışlı olur.

1 IOS cihazlar için de internetsiz uygulama çıksa çok güzel olur çünkü medresemizde çok kişi IOS cihazlar kullandığı için biraz zor oluyor onlarda...

2 Play store da da uygulama açmanız güzel olur

3 Bunu play Store'dan program hâline getirilse çok daha iyi olur

4 sorularla Risale programı tasarlansa sorularla islamiyet programı gibi. AppStore dan direk indirip uygulama şeklinde kullanılır.

5 Ben sürekli giriyorum fakat İnternetsiz giriş yapabilseydim daha çok daha fazla istifade edebilirim

6 İnternetsiz olması çok önemli. Bununla neden ilgilenilmiyor..

7 Allah razı olsun olsun.. Siteniz daima gelişiyor.. Keşke bir de İnternetsiz siteye girme uygulaması olsa ve oradan soruları sorup cevap alabilsek daha güzel olur.. Biraz zor bunu yapmak ama yine de belirteyim.. Selam ve dua ile..

Bunun olmasını biz de arzu ediyoruz. Ekibimizin personel yetersizliği sebebi ile, eski uygulamalara bile bakılamıyor. Risale-i Nur Kütüphanesine ağırlık verilmiş durumda. İlk fırsatta yine gündeme getireceğiz inşallah.

1 Risale-i Nuru tlf ve ipad den okuyorum. Onceleri sag kisimda bu sayfaya ait soru ve cevaplar kismi vardi fakat tiklayinca acilsa bile icerigi bostu bu kisim Benim icin Onemli ,yenilendikten sonra sag kisim bile acilmiyor o bolumler kalkti mi? Rabbim sizlerden razi olsun.

2 i phone telefonlardaki Risale-iNur kulliyati seslendirmesini de rica etsek yetkililere ulaştirabilirmiydiniz. Ulaşmaya çalıştım onlara olmadi yanit vermiyorlar. Kulliyati seslendirirken diger bölüme yadakoniya gecerken surekli müdahale gerekiyor elle kendin ayarlama yapman gerekiyor. Böyle bir şeye gerek kalmadan kendisi geçiş yapıp okumaya devam etse çok güzel olur. Aksi halde Risale i Nur dinleyemiyoruz iş yaparken.(android programi bunu çok iyi yapmış )

3 iphone da soru cevaplar kısmına artık ulaşamıyoruz. ve vümle açıklamalı kısımları daha da kullanışlı olabilir.

Risale-i Nur Kütüphanesi programımızdan mı bahs ediyorsunuz? Ekran görüntüleri ile problemin ne olduğunu [email protected] adresimizden bize iletir misiniz?

YAZILIM/TASARIM

Çalışmalarınız çok güzel , sitenin arayüzü daha ulaşılabilir olursa daha güzel olur inşAllah.

Teknik ekibimize ilettik.

1.SİTENİZ BİRAZ SADE .

2.DAHA CANLI RENKLER OLMALI ,

3.BUTONLAR ( SON CEVAPLANANLAR, SON YORUMLANANLAR, MAKALELER , KAYNAK ESERLER GİBİ YERLERİ KASTEDİYORUM) RENLİ OLMALI ÇOK SADE DURUYOR.

4. ANA BUTON YAZILARI (SON CEVAPLANANLAR, SON YORUMLANANLAR, MAKALELER GİBİ) BOYUTLARI ÇOK KÜÇÜK

4. ANA SAYFANIN ÇEVRESİ VE BÜYÜK BİR KISMI BEYAZ DURDUĞU İÇİN BOŞ GİBİ DURUYOR. BU DA SAYFAYI KULLANIŞSIZ HALE GETİRİYOR VE GÖZÜ DE YORUYOR.KONUYA ODAKLANAMIYORUZ.

5. SORULARIN CEVAP SAYFASI DA BÜYÜK ÇOĞUNLUĞU BEYAZ OLDUĞU İÇİN BOŞ GİBİ DURUYOR. UYGUN RENKLERLE RENKLENDİRME VE BİR ÇERÇEVE İÇİNE ALINMASI GEREKİR

Teknik ekibimize ilettik.

Önceki Site tasarım ve yazılımını daha çok kullanışlı buluyorum. Önceki Site rengi bile rahatlatıcı idi. Ben önceki Tasarım, Yazılım ve Renk konusunu daha çok beğeniyorum ve daha fazla kullanışlı idi.

Teknik ekibimize ilettik.

Soru cevap kısmındaki yazı fontunu net ortamına uygun göze hitap eden bir yazı seçmenizi tavsiye ederim. Serifli fontlar net için uygun değil bence . Allah yardımcınız olsun. Dua eder dua beklerim. Adıyaman Kahta nur talebesi.

Teknik ekibimize ilettik.

BİRAZ DAHA GÖRSELLİK KAZANDIRILMASI GEREKİR. KÜLLİYAT OKUMALARINDA 'EKRAN GENİŞLET' TIKI DÜZENLİ ÇALIŞMIYOR. SAĞDAN AÇILIYOR. ORTAYA ÇEKERKEN SAYFA KAYBOLUYOR.

Teknik ekibimize ilettik.

Farsca dil bilgisi sitede olabilir

Teknik ekibimize ilettik.

cümle açıklamalarında, cümleler açıldıkça sonraki cümlelere geçişin kolay olması.

“Önceki soru” ve “Sonraki soru” eklenebilir gibi görünüyor. Notumuzu aldık.

Allah razı olsun istifade ediyoruz benim bir isteğim olmuştu yazılarınız makaleleriniz soru cevaplar hepsi epub olarak indirilebilmesini istemiştim sadece word ve pdf değilde bir de epub olsa ama bi gelişme yok sanırım?

Henüz bir gelişme olmadı, bu vesile ile teknik ekibimize yeniden hatırlattık.

Tek sitede toplanmasına olumsuz cevabı vermemin tek sebebi yarın bir gün siber saldırıya uğrar mı acaba veya herhangi teknik bir arıza durumunda tüm içeriklerden bir anda mahrum kalma endişesi. Allah'a emanet olun - Allah muvaffak etsin.

Bilakis daha önce sitelerimize çokça saldırı oldu, her biri için ayrı ayrı uğraşmak gerekiyordu. Risale-i Nur merkezli tüm sitelerimiz artık burada olacak ve kişi aradığını burada tek sitede bulabilecek inşallah. Bu çalışmanın evveliyatı 3 sene öncesine dayanıyor. Birden alınıp uygulanmış bir karar değil. Allah razı olsun, ilginize teşekkür ederiz.

Külliyat içinde aramalarda detaylı arama yapılması daha uygun olacağını düşünüyorum. Eskiden böyleydi. Şu an bir iki kelime yazıyoruz onlarca sayfa çıkıyor karşımıza nokta atışı bi arama yapamıyoruz. Bunun dışında net üzerinde en çok istifade ettiğim tek sitedir. Yıllardan beri çalışmalarınızı takip ediyorum ve kaynak site olarak her zaman tavsiye ediyorum. Allah tüm ekibinden razı olsun. Hizmetlerinizin devamını dua ediyoruz. Selam ve dua ile..

Arama motoru ile ilgili konu, sitemiz yenilendiğinden beri alemimizdedir. Eski sitenin tamamı ekibimizin bizzat yazdığı bir sistemdi. Bu ise daha hızlı ve verimli bir sistem olan drupal altyapısıdır. Eski sitedeki çalışmaları buraya adapte edebilmek de epey zaman aldı. Arama motorunda ise dediğiniz gibi bir çalışmaya sistem izin vermiyor. Ekibimiz araştırmaya devam ediyor.

GENEL KONULAR

Hizbül hakaikin türkçe açıklamasını da ekleyebilir misiniz

Notumuzu aldık, değerlendireceğiz inşallah.

Okul derslerinin manayı harfi ile işlenmiş örnekleri verilirse harika hizmet eder

Mesela coğrafya iklim ünitesi yağış konusunda din ilimleri ile coğrafya fenninin imtizaç halinde verildiği manayı harfi mektebi başlığında çalışma yapılabilir

Bu çalışmayı işin ehilleri yapıp bizimle paylaşırsa, hem istifade eder, hem de istifadeye sunabiliriz.

BU SİTE YAZIRLANIRKEN BELLİ KİŞİLERE GORE DEĞİLAKADEMİK CALIŞMALAR ARAŞTIRMALAR ICINDE DUZENLEYIN BIRDE RNK KONU BAŞLIĞI ADIYLA SESLİ OKUMA ALANINIZ OLMAMASI COK KOTU

Maksadınız tam anlaşılmıyor, [email protected] adresimizden bize ulaşıp detaylı yazmanızı istirham ederiz.

abi selamun aleyküm risale i nur talebesi için çok faydalı bir site tüm müslümanlara hitap eden bir yapıya kavuşturmanız lazım sanki islam içinde bir ayrı dinmiş gibi yanlış anlaşılıyor nasılki devlet içinde devlet olmuyor öylede islam içinde islam da olmuyor inancında olan insanlarda olabilir genel bir tefekkür yapabilme yeteneği kazandırsa yeter herkesin rahatlıkla ulaşabildiği bir sitede durmadan risale i nur reklamı yapar gibi bir his doğuyor itici oluyor kalpler ısınmıyor sohbet öyle olmalı ki ya bizzat hiç yorumsuz risale i nur okunmalı ki zaten sesli dosya fazlasıyla mevcut yada hiç kitap olmadan kıymetli abilerimiz okuduklarıyla bizi aydınlatmalı yani hem kitaptan hem okuduğumuzu anlamaya çalıştığımız hali hazırdaki sohbetler birde izlenmeye çalışarak anlatılıyorsa zihin bölünmesi kaçınılmaz oluyor

Sitemiz adından da anlaşılacağı üzere “Sorularla Risale” Burada sadece Risale-i Nur ve müellifi Bediüzzaman Said Nursi ile Nur hizmetleri hakkında içerik olması yadırganmamalı ve farklı yorumlanmamalı kanaatindeyiz. Sohbetlerle ilgili kısım tam anlaşılmıyor, onun detayını arzu ederseniz [email protected] adresimizden bize iletebilirsiniz.

Derin lügat hazırlamanızı ve Risale Kur'an meali hazırlamanızı tavsiye ederim.

Böyle derin çalışmalar için mesaimiz müsait değil maalesef.

Yenilere yönelik çalışmalar yapılması.İnternet de Reklam yapılması etkili olur diye düşünüyorum

Yenilere yönelik çalışmalardan kastınızı biraz daha açarak [email protected] adresimizden bize ulaştırabilirsiniz. Reklam verebilecek bütçemiz maalesef bulunmamaktadır.

Fihriste biraz daha zenginlestirilebilir,Rabbim ilmimizi artırsın

Normalde oradaki mevcut konuların linklerini arttırmak ile yeni konu eklemeleri peyderpey yapılıyor. Yoğunluktan ötürü biraz aksatmış olduk, notumuzu aldık.

Ben çok takdir ediyorum, çalışmalarınızda muvaffakiyetler diliyorum. Tabiki geliştirilebilir ve özellikle sosyal medya Instagram üzerinden daha çok içerik paylşılabilir.

Sosyal medya ekibimiz gönüllü kardeşlerimizden oluşuyor ve henüz istediğimiz ölçüde orayı sitemizin ayinesi haline getiremediler. Yine gündeme getireceğiz.

Rabbim sizden razı olsun 2 cihanda aziz eylesin . ayırdığınız vakitlerin her saniyesi ebedi olsun . kabrinizi nurlandırsın.

Bazı ehli sünnet olmayan yazarlarınızı çıkarmanızı istiyorum. Yanlış düşünceler öğrenmeyelim Rabbim muhafaza eylesin.

[email protected] adresimizden bize sakıncalı gördüğünüz isimleri iletebilirsiniz.

Evvela: Allah maddi ve manevi emeği ve himmeti bulunan herkesten razı olsun. Allah hizmetlerde istikamet ve ihlasla daim eylesin. Tebrik ediyor, ayakta alkışlıyoruz.

Sorulan sorular, cevaplarından istifade edilebilecek farklı kişilere de gönderilip cevaplandırılması sağlanarak cevaplar daha kapsamlı ve tatmin edici ve güncel hale getirilebilir. Bu eski yeni cevaplanmış cevaplanmamış tüm sorular için geçerlidir.

Ders videolarında seçici olunmalı ilminden, faziletinden veya lisan-ı halinden hatta okumadaki ihlas ve samimiyetinden istifade edilebilecek kişilerin videoları yayınlanmalı hatır ve gönül almak, tanınmış ve meşhur birisi olmak, videolarda kişi açısından zenginlik elde etmek, elimize geçmişken videoyu yayınlamak v.b. sebeplerle hem kişi hem de dersin kalitesi cihetinden taviz verilmemelidir.

Üstadımızın ve Risale-i Nur'un ruh-u aslisinin müsaade etmediği hiçbir şey sitemizde bulunmamalı, videolar, çalışmalar, derlemeler, makaleler ciddi bir süzgeçten geçtikten sonra yayınlanmalıdır.

Belki yazdıklarım tatbik ediliyordur fakat yine de hatırlatmak arzu ettim.. binler selam

Doğrusu tam da dediğiniz gibi hareket ediyoruz. Sadece işin ehli bazı ağabeylerden, kendi alanındaki sorularımıza cevap alamadığımızı arz etmek istiyoruz.. Herhangi bir sıkıntılı içerik gördüğünüzde ise [email protected] adresimizden bildirmenizi istirham ederiz.

Allah’ın (CC) açıkça haram dediğini helal, helal dediğini de haram gören karşısında susmak ve görmezden gelmek o fiili ve görüşü zımnen kabul etmek ve onaylamak veya en yumuşak ifade ile o fiilde hissedar olmaktır. Selametle kalınız...

Örnek link vermeniz mümkün mü? [email protected] adresimizden mailinizi bekliyor olacağız.

Tüm insanlığa hitap etme metoduyla insanları islama yönlendirmek için çaba ve gayret içinde çinde olmak.

Feyyaz Bilim ve Gelişim Derneği olarak ilk hedefimiz bu. Doğru İslamiyeti ve İslamiyete yakışan doğruluğu yaymak. Sorularlaislamiyet sitemiz şu anda 13 dilde yayın yapmaktadır.

Siz değerli abilerimle de dünya gözüyle bir araya gelmeyi sizlerle tanışmayı ve bu istegimide geri cevirmiyeceginizi ve benimle irtibata geçeceğinizi umut ediyorum... Allah'ın rahmeti ve bereketi üzerinize olsun...

Yerimiz İstanbul Büyükçekmecededir. Ziyarete gelebilirsiniz.

Internet medresesi yani whatsup gruplarından oluşacak bir video konferans skype üzerinden mukayeseli risale i nur dersleri haftada birgun olabilir veya daha guvenli uygulamalar kullanılabilir.Konuları günlük yaşamdan da seçilebilir.Aile hayatı içtimai hayat daha çok birey ve aile üzerine mukayeseli video konferans haftada birgün eğer şartlarda musaitse imkanlar da yeterliyse....Bu yayınlar kategorize edilebilir.Gençler,yaşlılar ve hastalar...Kategrize genisletilebilir.Tabiiki bu tip bir uygulamanın mikro bazda 3-5 kişilik gruplar halinde yapilmasi...Pilot bir ilde uygulandiktan sonra başarı saglarsa uygulamaya geçebilir.Tabii şartlar ve imkanlar musaitse..

Bunu ilmi heyetimize ileteceğiz, olumlu bir sonuç çıkarsa da teknik ekibimize yönlendireceğiz.

Sitenizi belli bir program dahilinde düzenli takip etmeye çalışıyorum. Özellikle de cümle açıklamaları ile soru cevap kısımlarını.

Ancak farklı kısımlardan girdiğimde daha önce okuduğum sayfa tekrar karşıma çıkıyor. Aynı yazıyı tekrar okumak yerine aynı konu ile ilgili farklı yazıları okumak istiyorum.

Tekrar aynı sayfa karşıma çıkmasın diye sayfanın üst sol köşesindeki yanlış hatırlamıyorsam 'arşivle' butonuna tıklayorum. Böylece aynı sayfa karşıma çıktığında o sayfayı daha önce okuyup okumadığım belirlemiş oluyorum.

Ancak bu şekilde 'arşivlenecek' yazıyı belirlemiş olmuyorum.

Sizden isteğim sayfanın sol üst kısmına bir buton daha açmanız.

Yani "arşive" butonu ile "okundu" butonunun ayrı ayrı olması.

Teşekkürler saygılar

[email protected] adresimizden ekran görüntüleri ile yazmanız mümkün mü? Çünkü anlayamadık. Hakkınızı helal ediniz.

"ehadiyet" kelime araması yapıyorum. Sayfanın en altında yüzlerce sayfa numaraları çıkıyor. Ben ehadiyet konusu üzerinde yoğunlaşıp bu konuyu araştırıyorum. Günlük düzenli takip ediyorum. 10. gün kaldığım yer olan 85. Sayfadan devam edeceksem direk 85.sayfaya giremiyorum. Tek tek 1,2,3,4 diye 8'e kadar tek tek tıklamak zorunda kalıyorum. Bu durum 100'lere 200'lere geldiğinde çok yorucu oluyor.

Buna da bir çözüm bulunursa memnun olurum. Saygılar selamlar

Ehadiyet kelimesini aratınca 43 sayfa sonuç çıktı. Burada mesela bir sonraki sayfa geçtiğinizde link bu şekle dönüşüyor. Faraza 35.Sayfaya gitmek için linkteki 1 yerine 34 yazarak ulaşabilirsiniz. Burada şunu önerebiliriz. Arama sonuçlarının sağında "içerik türü üzerinden süz" var. Sadece külliyat sonuçlarını veya sadece soru sonuçlarını seçerek daraltabilirsiniz.

Bazı kelimelrin türkçe anlamları eksik kalıyor.Başka herşey güzel .Allah razı olsun

Eksik gördüğünüz kısımları bize mail üzerinden veya sitenin iletişim kısmından iletebilirsiniz.

Bir Nur Talebesi olarak yıllardır sizleri takip eder ve kaynak olarak paylaşımlarınızdan faydalanırım. YouTube üzerinde şahsıma ait olan eğitim tabanlı kanalımda çok defa sizlerdem referansla tebliğ imkanı da buldum. Eğer sizler için yapabilecek bir şey varsa, elimden geldiğince faydalı olmak isterim. Hususan evde kaldığımız şu günleri birer Medrese-i Yusufiye bilerek çokça hizmetle geçirmek adına elimden geleni yapmak isterim.

Allah razı olsun, çok mütehassis olduk. Yorumlarınızla cevaplarımıza katkıda bulunmak suretiyle bize destek verebilirsiniz. Veya incelediğiniz içeriklerdeki hataları da yazabilirsiniz.

Selamun aleykum.Ben sitenizi merak ettigim ayetlerle ilgili Risale-i Nurda nereler var ve buralarin aciklamalari nasil yapilmis diye arastirma yapmak icin kullaniyorum cogunlukla. Konulara gore fihrist yaptiginiz gibi sure ve ayetlere gore de fihrist yapabilirseniz Risale-i Nurdan istifademizi artirabilirsiniz kanaatindeyim. Iyi calismalar

Bu konuda Abdulkadir Badıllı ağabeyin “Kudsi Kaynaklar” eseri size yardımcı olabilir. Bu eseri siteye ekleyebilir miyiz diye bakacağız inşallah.

Abdullah badıllı abinin hatıralarında fet.öjün ismi geçiyor olumlu şekilde onu silebilirsiniz.

Orada malum şahıs değil, Üstad hazretleri için Hoca Efendi tabiri geçiyordu. Madem yanlış anlaşılabiliyor, değiştirdik.

Mezheb tanımayan, bir mezhebe tâbî olmayan, kendini mezheblerüstü gören sözde âlimleri; Üstâd (kuddise sirruhu) ile zikretmeyin ve de müdâfa'a etmeyin! Yakışıyor mu îmânınıza, nûrculuğunuza?!

Problem gördüğünüz yeri, linki ile beraber [email protected] adresimizden bize iletir misiniz?

Fihrist daha da düzenlenebilir bence yeterli değil. Bazı bilgileri bulmada zorlanıyorum

Harf sırasına göre konular düzenli bir şekilde eklenmektedir. Düzenden kastınızı açarak [email protected] adresimizden bize ulaştırabilir misiniz?

1 Programda emeği geçenlerden Allah razı olsun. Programı özetleyecek olursam Risale i Nur u okuyup anlamak isteyen birisi için dilinin ağır olması mazaretini büyük ölçüde ortadan kaldırıyor. Benim bir tek istirhamim olacak buradaki bilgilerin yazılı kaynak olarak basılması. Telefondan veya bilgisayardan her zaman okumak mümkün olmuyor. Ayrıca yazılı kahnakla dijital kaynak arasında yazılı kaynak her zaman öndedir diye düşünüyorum. Teşekkürler

2 Risaledeki konuları belirtmeniz çok istifadeli.Ancak nurların muhtaç gönüllere ulaşmasına vesile olması adına, konuların nurlarda ki yerlerini gösterdiğiniz yerleri bir kitap halinde gönüllere ikram etmeniz hayırlı bereketli olur inşaAllah.Misal olarak efendimizle asv ilgili 11.lema,19.söz,25.sözden ilgili kısim,31.söz,M.Nuriyeden Reşhalar, 19.mektup bir kitap olarak EFENDİMIZIN SÜNNETİ, MUCİZELERİ VE RABBIMIZI TANITAN MUAARRIF OLMASI bir kitapta harika olur.Yine misal olarak Ölüm konusu nurlarda nerde geçiyorsa cem edilip bir kitapta toplanması ve hatta A.Başar, S.Yılmaz ve diğer abilerin cümle açıklamalarıyla verilirse nurun ala nur olur Allahu alem.Amaç nurları okuyorum,anlamıyorum deyipte önyargıyla uzak duranları, ders yapan kardeşlere müthiş bir kaynak olması....slm ve dualarimla.

Bizler internet hizmeti için 2002’de yola çıktık. Yayınevi olmadığımız için kitap basmak bizim işlerimiz ve hedeflerimiz arasında yer almamaktadır. E-kitap olarak ise birçok çalışmamız mevcuttur.

hadis inkarcılarına dair bölüm açılması gerekir.. direk hadislerin gerekliliği dersleri yanında yapılan inkalara ve inkar konusuna göre dersler olmalı. mesela yotubede gürkan engin " kuranda Allah ve Resülü" .. bayındırın Rasül kelimesni kurana yorarak peygambere uymayı inkar etmesi..... evet siteleriniz de peygabere ittat ilgili çalışmalar vur ama adamlar "Resül" kelimesinden kasıt "Kurun" diyorlar .. bu sefer açıklamalar yetersiz kalıyor..

Ehlisunnetinanci.com sitemiz bu açığı kapatmaktadır.

Gorus bildirmistim bir kere geri dönülmedi bazen fikih tasafuv fetva gibi konularda asiri yanlış yazilara rastliyorum bianelyh bazilarinin doğrusunu bilip de yanlışını yazmak vebaldir meilimi kabul etmedi dun geri bildirim gondericekdim size fakat meil gecersiz dedi su yazinizla ilgili "Mehdi kimdir? Ne zaman gelecektir?" gibi sorular, bazan insanı asıl vazifelerinden alıkoyabilmektedir. Bunun yerine doğrudan aktif hizmetle meşguliyet tercih edilmelidir. Hele hele mehdiyyet konusunu tartışma alanına sokmaktan kaçınılmalıdır.

[email protected] adresimizden bize ulaşabilirsiniz. "Mehdi kimdir? Ne zaman gelecektir?" böyle bir içeriğimiz bulunmamaktadır.

1 Sitelerinizin tasarımını bastan sona değiştirin güncelleyin daha kullanışlı yapın. Menüler çok ufak basilmiyor bile. Iceriklerde adete değil kaliteye yani islami olarak doğruluğa önem verin. Bir cok birbiriyle çelişen cevaplar var. Kosmetik satmakla ilgili iki defa cevap verilmiş birinde olabilir diğerinde olmaz cevabı verilmiş. Cevaplar çok uzun yazılıyor konu dişina çok çıkılıyor. Hatta bazen cevap verilmiyor bile sonuç olarak ortada o kadar okuyoruz cevabı verilmemiş oluyor. Cevaplar kısa ve net olmalı (kaynaklar belirtilerek tabi) anlamsız şekilde fazlasıyla uzun cevaplar veriliyor.

2 Fetva konusunda sanki biraz ağzını gevsek tutuyor kesin bir dille hukumleri beyan etmiyorsunuz. Hakkin hatri alidir hic bir hatra feda edilmez düsturunu cok iyi bildiginizi sizinde elbette bir bildiğinizin oldugunu düşünüyorum. Allah razi olsum cok faydali seyler yapiyosunsuz.

3 Soru sormak için cok kısa bir vakit var hemen süre doluyor. Allah hizmetiniz kabul etsin

4 Kiredi cekecektim sizin sayenizde vazgeçtim allah razı olsun çok iyi bilgilendiriyorsunuz

5 Kur 'an bölümünde istediğimiz cüz e hemen ulaşmak için cüz sıralaması konulmali

6 Soru sorma zamanı çok kısıtlı. En az 45 dakikalık bir süre olmalı bence.

Bu yorumları doğru yerde yaptığınızdan emin misiniz acaba?

NUMUNE NEVİNDEN TEBRİK-TEŞEKKÜR YORUMLARI

* Allah sizlerden ebeden daima razı olsun. Allah hizmetinizi daim etsin. O kadar güzel hizmet yapıyorsunuz ki anlatamam. Şuan çok içten bir şekilde söylüyorum bu dediklerimi Allah ihlâsınızı artırsın ve sizlere yüksek makamlara erişmenizi nasip eylesin. Cümle açıklamaları keşke düzenli olsa diye içimden geçiyordu ve onu yapmaya da başladığınızı duyunca çok sevindim ALLAH sizlerden razı olsun. Başka bir istediğimiz de yok Allah razı olsun sizden.

* Allah razı olsun sizden Risale-i Nur külliyatlarını çok güzel aktarıyorsunuz... Zor anlaşılabiliyor Risale-i Nur ama siz bunu bize kolaylaştırıyorsunuz Hizmetleriniz için teşekkür ediyorum

* Selamünaleyküm abilerim. ALLAH sizlerden razı olsun çok güzel bir çalışma ve bizler içinde elhamdulillah çok güzel bir istifade kaynağı. İNŞAALLAH daha da güzel günlerde ve daha kaliteli içerikler ve sunumlar ile nuru tüm dünyaya ulaştırmak dileğiyle. ALLAHa emanet olun sevgi ve muhabbetlerim ile...

* Selâminaleykum. Öncelikle böyle bir çalışmaya vesile olan herkesten Cenabı Allah kainattaki zerreler adedince razı olsun. O kadar dolu dolu bir site ki şu da eksik diyebileceğim bir şey henüz olmadı. Allah sizlerin sayısını artırsın. Bu zamanın en önemli işlerini üstleniyorsunuz. Rabbim yolunuza selamet versin. Dua ile.. İyi çalışmalar.

* Allah sizlerden razı olsun. Bu anketi yapmak bile sizin sırf rıza-i İlahi için çabaladığınızı ve faydalı olmaya gayret ettiğinizi gösteriyor. Biz şahidiz. Allah kabul etsin. İslami veya Risale-i Nurlarla alakalı herhangi bir soruda ilk hatta tek güvenerek başvurduğum site burası. Yakınlarıma tavsiye de ediyorum.

* Nasıl ki bir konu üzerinde veya bir meslek üzerine ihtisas yapmak bir eğitmeni ve öğretici kaynağı gerektiriyorsa, Risale-i Nur eserleri dahi bir meslek, uzmanlaşmayı gerektiren bir konu - tefsir olması cihetiyle öğretmene ve öğretici kaynağa ihtiyaç gerektiriyor. Bu noktada gerek sitenizde yer alan Risale-i Nur Külliyatı, gerek konuların geniş izahı, gerek videolu dersler ve bir çok kaynaklar bir öğretmen ve yardımcı kaynak niteliğinde. Herşey mükemmele yakın. Emeği geçen tüm abilerimizden Allah razı olsun. Allah sevdikleri ile birlikte iki cihanda iyilik ve güzellikler ihsan etsin, cennetine nasip etsin. Selam ve dua ile ..

* Kitap okuma konusunda tembelliğimi siteniz sayesinde atlattım. Meğer ilimsizlik susuzluğundan yanmışım da karşıma bir derya olarak siteniz çıktı. Tabiri caizse kana kana içiyorum. Allah razı olsun. Hiçbir gruba gitmiyor sohbet dinlemiyordum. Evde bireysel çalışmıyor tembellik ediyordum. Şimdi çocuklarıma ciddi dersler anlatıyor ve huzurla gün geçiriyorum. Sitede emeği geçen herkesi Yüce Mevlam cennette peygamberinize komşu etsin. Amin...

* Ben bu zamanda böyle külli bi hizmeti çok kıymettar görüyorum ve kendim yapmşım gibi mesrur oluyorum

Dualarını bizden eksik etmeyen tüm kardeşlerimize teşekkürlerimizi arz ediyoruz. Allah cümlemizden razı olsun, bizleri istikametten ayırmasın, âmin.

Yükleniyor...