Bir zerre cansız ve şuursuz olmakla beraber, Vacibü'l-Vücud'un vücuduna nasıl delil olur?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Lisanı hal ve kal olmak üzere iki türlü konuşma vardır. Lisan-ı kal; bir şeyi düşünerek ve konuşarak söylemektir. Mesela iki insan bir araya geldiği zaman, halini ve derdini konuşarak anlatırlar.

Birde hal dili ile konuşmak vardır. Yani hali ve durumu ile karşı tarafa bir şey aktarmak ve anlatmaktır. Mesela trafik lambaları avazı çıktığı kadar insanlara durun veya geçin diye bağırmazlar, hal dili ile, yani cansız ve şuursuz renkler ile yol gösterirler.

İletişim ve konuşmak, ya da bir hakikati ifade etmek, sadece konuşmak ile olmaz. Bunun dışında cansız ve şuursuz varlıklar, canlı ve şuurlu varlıklar gibi hal dili ile çok şeyleri ifade edip ispat edebilirler.

Şimdi kainatta ne kadar canlı veya cansız varlık varsa, hepsi ya hal dili ile ya da kal dili ile Allah’ın varlığına ve birliğine şahitlik ediyorlar. Bunun en güzel ifadesi ise cansız ve dilsiz olan atomların, canlı ve şuurluların yapamayacağı vazifeleri görmesidir. Bugün fennin beyanı ile atomlar o kadar mükemmel bir vazife ve işlere mazhar oluyor ki, zerre kadar aklı olan o atomun arkasında Allah’ın kudret elini görür.

Hatta insan, Allah’ı bir dil ile zikrederken, atom ve zerreler bin dil ile Allah’ı zikredip ispat ediyorlar. Atomların dili, hal dilidir. Tıpkı trafik lambalarının gece gündüz hal dili ile konuşması gibi, atomlar da hal dili ile sürekli Allah’ı zikredip ifade ediyorlar.

Bir elma, üzerindeki renk tonu ile Allah’ın Musavvir olduğunu ihtar eder, mideye rızık olarak indiğinde Allah’ın Rezzak olduğunu gösterir, tadı ile Allah’ın Rahim ve Kerim olduğunu ifade eder ve bunun gibi daha çok isimleri hali ile bize bildirir ve bize ispat eder.

Sebepler ne kadar basit ve adi ise, onun mazhar olduğu vazifeler ve hikmetli işler ona ait olmadığı ve bir memur-u İlahi olduğu o kadar aşikar olur. Bu yüzden zerrelerin cansız ve şuursuz olması, bizim için Allah’ı tanımak ve görmek de bir avantajdır. Zira cansız ve şuursuz zerrelerin, o muazzam vazife ve hikmetli işlerin altından kalkıp, ona sahip olması imkansızdır.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...