Kalbi masivadan temizlemenin yolları hakkında, Üstadımız'ın buyurduğu tavsiye var mıdır?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Risale-i Nurların bütün eczaları, şu beyan edilen manevi hastalıkların reçeteleri ve çözümleri hükmündedir. Zira Risale-i Nurlar bu zamanda insanlara tahkiki iman dersini veriyor. Tahkiki bir iman ise, kalbin içindeki manevi hastalıkların ve mecazi aşkların merhemi ve ilacı hükmündedir.

İnsanların batıl ve fani şeylere gönüllerini kaptırmalarının asıl sebebi, Allah’ı yeterince ve sağlamca bir iman ve marifetle tanıyamamalarındandır. Risale-i Nurların bütün eczaları bu sağlam imanı ve marifeti ders veriyor. Biz imanımızı ve marifetimizi sağlamca Risale-i Nurlardan alsak, kalp ve gönüldeki o mecazi kirler ve paslar kendiliğinden temizlenir gider.

Kalp boşluk götürmez; kalbe Allah’ın marifet ve muhabbeti yerleşmez ise, onun yerine yabani ve mecazi şeyler yerleşir. Öyle ise kalbe Allah’ın marifet ve muhabbetini yerleştirmek gerekir ki, bu zamanda bunun en kolay ve ucuz yolu Risale-i Nurlarla meşgul olmaktır.

Işık ile karanlık iki zıttırlar, birisi geldi mi diğeri çıkar. Yani iki zıt şey bir mahalde aynı anda bulunamazlar. Öyle ise marifet ve muhabbet ışığını kalbin dehlizlerine sevk edip karanlık noktaları nurlandırmak ve o kara vebaları oradan defetmek gerekir. Karanlığın ilacı nasıl nurlar ise mecazi aşkların ilacı da hakiki aşk olan Muhabbetullahtır. Muhabbetullah ise tahkiki iman ve marifetin bir neticesidir.

Bahsettiğiniz numune-i imtisal olan peygamber dualarını da kendimize bir vird ve şefaatçi edebiliriz.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yükleniyor...