Block title
Block content

Ruh bedenden ayrılarak bir yere nasıl gidebilir?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

İnsan bedeni maddi olmasından dolayı, maddi kayıt ve sınırlamalara mahkumdur. Bir yere ulaşmak için yol kat etmesi gerekir, bir anda ancak  bir iş ile meşgul olabilir; boyu, eni, ağırlığı olan bir varlık olduğu için, zaman ve mekan kaydı altında mahduttur...

Ruh maddi olmadığı için, maddi kayıtların hepsinden münezzehtir. Ruh, bir anda binlerce işi görebilir, aynı anda bedenin her yerinde hazır ve nazır olabilir, zaman ve mekan kayıtlarının büyük bir kısmından azadedir. Yani beden ile zıttırlar.

Allah, imtihan gereği ruh ile bedeni dünya hayatı sürecinde beraber bulunduruyor. Ruh, bu imtihandan dolayı bir çok fıtri vasıflarını kullanamaz. Ama bazı büyük insanlar ve evliyalar, bir takım riyazi ve dini terbiyeler ile bedeni nuranileştirerek ruhun derecesine yaklaştırıyorlar. Böylece ruh ile beden, ruh hafifliğinde bir çok maddi kayıtlardan kurtularak seyahat ve gezintilere çıkabilirler. Peygamber Efendimiz (asm)'in miracına bu göz ile bakılabilir.

Bedeni gelişimini tamamlamamış olan avam insanlarda da bu durum, rüya aleminde gezip gelmekle kendini gösterir. O alemleri gezerken beden ile irtibatı kesilmez. Zira ruh gibi nurani varlıklarda zaman ve mekan kaydı yoktur. Bir anda bir çok yerde bulunabilirler. Bir takım evliyaların bedeni ile  bir anda bir çok yerde görülmeleri bu sırdan ileri geliyor.

Ruh, bedenden ayrılırken bir parçasını bırakıp gitmiyor, nuraniyet sırrı ile bir anda bir çok yerde bulunabiliyor. Bir lambanın bin aynada aynı anda temessül etmesi meseleyi akla yaklaştırır.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş
BENZER SORULAR
Yükleniyor...