Kalp Nasıl Safileşir ve Manen Tekamül Eder?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Kalbin safileşip manen gelişmesi; tahkiki iman ve marifet ile olur. Yani iman ve marifetin mahalli olan kalbin gelişip büyümesi; ancak tahkiki iman ve marifet dersleri ile mümkündür. Bu zamanda Risale-i Nurlar tahkiki iman ve marifet derslerini hakkı ile ifa ediyor. Demek bizim bu zamanda kalbi safileştirip tekemmül ettirmemizin en kestirme ve güzel yolu; Risale-i Nurlar ile çokça meşgul olmamızdır.

İbadet ve takvanın içinde bu mana olmakla birlikte, bunlar daha ziyade kalbin kazanımlarını korumaya yöneliktir. Yani tahkiki iman ve marifet ile safileşip gelişen kalbin en güzel muhafaza edilme yolu; ibadet ve takvadır. Tabiri yerinde ise; ibadet ve takva var olan iman ve marifetin koruyucusudur. Zaten ibadet ve takva; iman ve marifetin bir neticesidir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Yorumlar

arvasi
sorunda hakkıyla risale i nurla haşir neşir olamamamız.rabbim bizi anlayan ve uygulayanlardan eylesi.sizinde çabalarınızdan ötürü rabbim cennet kapılarını açık eylesin.bide diyorum ki beddüzzaman hz. biders imkanı rabbim bize nesib eylesin.AMİN
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...