Risaleler, neden tefsir ilmi ile iştigal eden ilahiyatçıların kısmı ekserisi tarafından araştırma konusu olmuyor?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Risale-i Nur'un müellifi olan Said Nursi Hazretlerini, rejimin kurucuları bir türlü kabul edip içlerine sindirememişlerdi. Bu yüzden Üstadı o mahkeme senin bu mahkeme benim gezdirip sürgün hayatı yaşatmışlardı. Ellerinden geldiği kadar Üstadı yok etmeye çalışmışlar, ama tam manası ile muvaffak olamamışlardı. Yani işin özeti resmi ideoloji, Üstadı düşman ve unutturulması gereken bir alim olarak kabul etmişti. Resmi ideolojinin temelinde ve arksında da zındık mason komiteleri vardı. Bu yüzden devletin bütün kurumları Üstat hakkında körleri ve sağırları oynamışlardı.

İlahiyat fakülteleri ise resmi ideolojinin tesiri ve denetiminde olduğu için, bir talebenin Üstat hakkında tez ve araştırma yapması sınıftan geçememe sebebidir. Bu yüzden ilahiyat talebeleri okulu bitirebilmek için Risale-i Nur'a ve Üsta'da karşı mesafeli durmak zorunda kalıyorlar. Yoksa karşı olduklarından veya beğenmediklerinden mesafeli durmuyorlar.

Ama demokrasi ve fikir hürriyeti inkişaf ettikçe Üstad'ın eserleri hem Türkiye hem de bütün dünyada yankılanacaktır ve yankılanmaya da başlamıştır. Şimdi Risale-i Nur'un bazı parçaları otuz beş dile tercüme edildi ve dünyanın en saygın üniversitelerinden olan El-Ezher de müfredata girmiştir. Resmi ideoloji Üstat ile barıştığı zaman ne denli güçlü ve yaygın bir tefsir olduğu bariz olarak görünecektir inşallah.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...