5. “Bir adam düşünün ki, son peygamberden ve İslam dininin tamamlanmasından sonra ortaya çıksın ve 'Bana Allah tarafından bir kitap yazdırıldı.' desin…”

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Her şeyi Allah’tan bilen, bütün iyiliklerini Allah’tan kendisine yapılan birer lütuf olduğunu itiraf eden, kendinde hiçbir meziyet görmeyen ve bu yüzden yazdığı eserlerini de kendi akıl, ilim ve zekasının ürünü olmadığını, Kur’an’dan alınan ilhamlar ve Allah’ın bir lütfu olduğunu söyleyen Bediüzzaman (zamanın harikası) bir adam düşünün!.. Sonra da böyle bir zatı anlayamayıp, sözlerini çarpıtarak, “Bana Allah tarafından bir kitap yazdırıldı.” dediğini iddia eden sefil ruhlu bir adamı düşünün!..

“Hayır ve şerri yaratan Allah’tır.”, inancına sahip bir adam nasıl oluyor da bu ifadeleri saldırı aracı olarak kullanabiliyor? Ben yaptım, ben ettim, ben başardım, benim emeğim diyerek gururlanmasını mı bekliyorduk acaba Bediüzzaman’ın?..

İddia sahibi acaba Bediüzzaman’ın şu ifadelerini hiç mi okumadı (Başkalarının okumadığını, kendisinin okuyup incelediğini iddia ediyor):

"Nefs-i emmareme bir sille-i te'dib: (Kötü nefsimi terbiye eden bir tokat)"

"Ey fahre meftun (gurur tutkunu), şöhrete mübtela, medhe (övülmek) düşkün, hodbinlikte bîhemta (hep kendini görmekte benzersiz) sersem nefsim!"

"Eğer binler meyve veren incirin menşei (kaynağı) olan küçücük bir çekirdeği ve yüz salkım ona takılan üzümün siyah kurucuk çubuğu; bütün o meyveleri, o salkımları kendi hünerleri olduğu ve onlardan istifade edenler o çubuğa, o çekirdeğe medh ve hürmet etmek lâzım olduğu, hak bir dava ise; senin dahi sana yüklenen nimetler için fahre, gurura belki bir hakkın var."

"Hâlbuki sen, daim zemme (kınanmaya) müstehaksın. Zira o çekirdek ve o çubuk gibi değilsin."

"Senin bir cüz'-i ihtiyarın bulunmakla, o nimetlerin kıymetlerini fahrin ile tenkis(azaltmak) ediyorsun, gururunla tahrib ediyorsun ve küfranınla ibtal ediyorsun ve temellükle (kendi mülkü saymak) gasbediyorsun. Senin vazifen fahr değil, şükürdür."

"Sana lâyık olan şöhret değil, tevazudur, hacalettir (utanmak)."

"Senin hakkın medih değil istiğfardır, nedamettir (pişmanlık)."

"Senin kemalin hodbinlik (kendini görmek) değil, hüdabinliktedir (Yüzünü Allah’a çevirmek)."(1)

(1) bk. Sözler, On Sekizinci Söz

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

yağız22
(Savaşta) onları siz öldürmediniz, fakat Allah onları öldürdü. Attığın zaman da sen atmadın, fakat Allah attı. Mü’minleri, tarafından güzel bir imtihanla denemek için Allah öyle yaptı. Şüphesiz Allah hakkıyla işitendir, hakkıyla bilendir. ENFÂL - 17
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
hasansahin571

Allah sizlerden ebeden razi olsun! (turkce klavyem olmadigindan dolayi)

Burada affiniza siginarak eklemek istedigim: Bediuzzaman hz. leri Risale-i Nur`un asrimizin ihtiyaclarina ve idrakine gore Kuran`in 133 ayetinin tefsiri oldugunu ve kalbe gelen ilhamla yazildigini soyluyor.
Bunu kabul etmeyenlere sormak lazim; siz kendiniz boyle bir eser yazabilirmisiniz.
Haydi butun islam alimleriyle ve butun teknoloji imkanlarinizla bunu basarin.
Birakin basarmayi Bediuzzamanin isarat`ul icaz eserini okuyup anlayabilirlerse helal olsun.
Esselamun aleykum.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
fakirullah
Efendimiz(ASM)'dan sonra her yüz yılda bir Müceddid gönderileceği hadisle sabittir. İmam Gazali, İmam Rabbani, Mevlana Celaleddin(KS) Hz. cumhur-u ulemaca ve halkça kabullenilmiş müceddidlerdir. Bunlar "ortaya çıkmazlar" gönderilirler, takdir-i ezeli tavzif etmiştir. Risale-i nurun imanda ve hizmet usulündeki tecdid vazifesi ise Sikke-i Gaybiye'deki risalelerle sabittir. İnsafla okuyan anlar ve teslim olur.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...