60. "Risale-i Nur atom bombasından bile güçlüymüş!.."

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Bunu anlamamak için gerçekten kör olmak lazımdır. Çünkü, bir bombanın tesiri tahriple kendini gösterir. Tahrip ise çok kolaydır. Bir yılda yapılamayan bir bina bir anda yıkılabilir. Konuyu bu zaviyeden mukayese ettiğimiz zaman, Risale-i Nur’un yapıcı müspet tesirinin, atomun olumsuz tahripçi etkisinden neden daha fazla olduğunu kolayca anlayabiliriz. Yeter ki, ön yargıyla basiretler kör olmasın.

Kaldı ki, bir tesirin önemi ve değeri, zor işi başarmasıyla ölçülür. Atom bombası insanların aklına, iradesine kalbine hitap etmeden, sadece öldürür. Bu çok kolay bir iştir.

“Ateşli silahlar çıktı/bulundu mertlik bozuldu.”

atasözü, atom bombası ve benzeri silahların namert bir güce sahip olduğunu çok güzel seslendirmiştir. Oysa, Risale-i Nur, ateşle değil, nurla hareket ediyor. Bu nurla insanların akıllarını, kalplerini, duygularını harekete geçiriyor, onların özgür iradelerini kendi cazibe merkezine yönlendirebiliyor...

- İnsana sormadan onu namertçe öldüren atom bombası mı, yoksa insanlara soran, akıllarına danışan, gönüllerini çelen, duygularını kendine amade kılan, özgür iradelerini nurla okşayarak kendi rotasına çeken Risale-i Nur mu daha güçlüdür?

- Canları öldüren mi, dirilten mi daha güçlüdür?

- İnsanların kalbini kıran mı, onurlandıran mı daha güçlüdür?..

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...