77. "Risale-i Nur’un gelmesini bütün dünya bekliyormuş!.."

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Her asırda bir müceddid geleceğine dair sahih hadisler vardır. Bunun bütün İslam âlemi bilir. Ahir zaman fitnesinin büyüklüğü nispetinde onun müceddidi de o kadar büyük olması gerekir. Bu sebeple, her asrın bir müceddid beklediği gibi, bu ahir zaman müceddidini de büyük bir arzu ile beklemekten daha doğal ne olabilir.

Kaldı ki, otuz üç ayetin işaretlerine, Hz. Ali (ra) ve Hz. Gavs-ı Azam’ın beşaretlerine mazhar olduğu çok kuvvetli delillerle ispat edilen bir eserin, bin yıldan beri beklendiğini söylemekten daha doğru ne olabilir. Birilerinin bunu inkâr etmeleri bu gerçeği değiştirebilir mi?

Diğer yandan, milyonlarca insanın kanaatine göre Bediüzzaman Hazretleri ahir zamanın mehdisidir. Hz. Mehdi ise, bin yıl değil, bin dört yüz yıldan beri beklenmektedir. İşte söz konusu Risale-i Nur talebesi bu kanaatini dillendirmiştir. Böyle şahsi kanaatlere karşı çıkanlar cehaletlerini ortaya koymuş olurlar. Bu kanaate katılmak mecburiyeti olmayanlar, itiraz etme hakkına da sahip değillerdir…

Bugün nice cemaat veya tarikat, kendi liderini müceddid veya mehdi görmektedir; saygı duyarız. Bu zannın dinen de hiçbir sakıncası yoktur. İşin içine yine haset girmiş olmasın mı?..

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...