94. "Risalelerin olağanüstü tesiri varmış. Kim söylüyor? Bunu Said Nursi ve bir de çeşitli nedenlerle ona bağlı olanlar söylüyor. Hani ne derler: Şeyhin kerameti kendinden menkul!.."

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

İşi çarpıtmaya çalışırken onu da beceremiyorlar, bu evliya düşmanı müfteriler. Bakın şu maskaralığa:

“Said Nursi’nin kerameti kendinden menkul... Çünkü onu kendisi ve bir de ona bağlı olanlar söylüyor.”muş...

Behey gafiller! Hangi keramet var ki, sahibi ve onu görenlerin dışında birileri tarafından -doğrudan- nakledilmiştir? Keramet sahibinin yanında bulunmamış, dolayısıyla o kerameti görmeyenlerin böyle bir şeyi -gördüklerini iddia ederek- nakletmeleri yalan olmaz mı? Elbette ki, onu görenler söyleyecekler.

Şimdi sizin bu akıl dışı mantıksız mantığınızla düşünen birileri kalkıp da “Hz. Peygamber (asm)’in mucizeleri sadece ona bağlı olan sahabeden naklediliyor.” dese, ne cevap vereceksiniz?

Sizin bu mantığınıza göre, zat-ı alileriniz(!) dışında herkes yalancıdır. Bu tahmin size yakışmıyor değil. Çünkü her yalancı başkalarını da yalancı olarak düşünür. İftira ve yalanın da bir mantığı vardır. Zira kurnaz bir zekâ ister.

Bununla beraber, Bediüzzaman Hazretlerinin bazı kerametlerini ona karşı düşmanlık besleyen bazı savcı ve hâkimler de görmüş, bazı hapishane müdürleri de görmüş, bazı polis ve şefleri de görmüş, bazı askerler de görmüştür... Ve bunlardan bazılarının vicdanları, onları Bediüzzaman Hazretlerine bağlanmaya kadar götürmüştür.

Kaldı ki, bütün dünyaya İslam, Kur’an ve iman hakikatlerini en doğru bir üslupla ve en sağlam delillere dayanarak ispat eden Bediüzzaman Hazretlerinin -Allah’ın tevfik ve inayetini gösteren- bu harika muvaffakiyeti elbette en büyük bir kerametidir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yükleniyor...