Celal, cemal ve kemaldeki hamd, tekbir ve tesbihteki manalar, insanda neye tekabül ediyor? Sübhanallah, elhamdülillah, Allahü ekber lafızlarının insandaki karşılığı ne olabilir?

Soru Detayı

- Tesbihte celal insanda neye tekabül ediyor?
- Tekbirde Kemal insanda neye tekabül ediyor?
- Yani sübhanellah ile Allahü Ekber lafızları ile insandaki karşılığı arasında ki fark nedir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

İnsanın kusursuz yaratılışı tesbih ve celalle, mükemmel olması tekbir ve kemalle, sayısız nimetlere mazhar olması da tahmid ve cemalle ilişkilidir.

Mesela, tesbih Allah’ı noksan sıfatlardan tenzih etmek anlamına geliyor. Bu açıdan bakıldığında, insanın hem maddi hem de manevi açıdan kusursuz bir şekilde inşa edilmesi, sanatkârı olan Allah’ı tesbih etmektedir. Evet, insanın ruhu, kalbi, vicdanı, bedeni, duygu ve cihazları kusursuz bir şekilde yaratılmıştır ve insan bu yönü ile Allah’ı tesbih etmektedir.

Noksan sıfatlarla mücehhez olan birisinden kusursuz bir sanatın çıkması düşünülemez. Mesela, gözü olmayan birisinden görsel bir harikanın çıkması düşünülemez.

Her yönü mutlak kemalde olan Allah’tan insan gibi kamil ve mükemmel bir eser ve sanat hasıl olur. İnsan mükemmel bir sanat olma yönü ile Allah’ın büyüklüğüne ayna oluyor.

İnsanın sayısız nimetlerden istifade etmesi ya da insanın hamdi ve şükrü gerekli kılan nimetlerin merkezinde oturması, Allah'ın sonsuz cemaline bir ayna olmasına vesile oluyor.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

SORULARLARİSALE 2024 ANKETİ
Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...