Hanımların üniversitede eğitim görmesi hususunda imanlarını muhafaza noktasında gitmeleri uygun değil deniliyor. Bazıları "Risalelerde yazan neyse odur, kızların okula belli bir yaştan sonra gitmemeleri gerek." şeklindeki düşünceler doğru mu?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Malum olduğu üzere, halihazırdaki eğitim sisteminde hem tesettür yasak hem de kız erkek beraber aynı sınıflarda ders görüyorlar. Bu iki husus da İslam açısından kabili tevil olmayacak şekilde caiz değildir. Yani kız çocuğunun tesettürsüz ve erkeklerle aynı sınıfta eğitim görmesi İslam açısından haramdır.

Bu mesele sadece Risale-i Nur'un meselesi değil İslam’ın da kati bir meselesidir. Öyle ise samimi bir Müslüman ve samimi bir Nur talebesi bu hükmün gereğine uygun hareket etmek ile mükelleftir. Şayet daha farklı imkanlarda kızının eğitim ve öğretimini temin edebiliyorsa o şekilde hareket edebilir. Bugün bir çok mütedeyyin hanımlar, yasağın olmadığı okullarda eğitimini tamamlayabiliyor.

İnşallah bu arızalı durum ileriki yıllarda demokrasi ve insan haklarının genişlemesi ile hallolur ve herkes özgürce eğitim ve öğretim hakkını elde eder; inançları ile yaşam arasında tercih yapmak zorunda kalmaz.

İslam dini, kadının eğitim ve öğretim hakkını men etmiyor, sadece usulüne ve şartlarına uygun bir eğitim ve öğretimi şart kılıyor. Öyle ise burada Müslüman hanımların eğitim ve öğretim hakkını elinden alan ve yasaklayan zihniyet İslam değil, laikliği öne sürerek tesettürü ve ayrı derslikleri kabul etmeyen bağnazlardır ve eğitim düşmanlığı da budur işte.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

mirdad
Allah razıolsun sizden ebeden ve daimen... selam ve dua ile..
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
mev_hil
Rabbim sizlerden ebediyyen razı olsun çok açık ve net ve güzel bir şekilde cevaplamışsınız.bizde derslerde aynı şekilde söylüyorduk sizdende bunları duymak bize manevi kuvvet oldu.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
abdullah ım
SA Mh, Editör Risalede böyle bir ifade geçiyor gibi bir cevap verilmiş anlıyorum. Bağışlayınız nerede geçiyor? Selam ve dua ile...
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
karolin

Peki kız çocuklarının ergenliğe girdiği yaş kaçtır ve bu hangi okula tevafuk eder? Bu durumda lisede kız çocuklarının başı açık okumasında sıkıntı yokmuş gibi anlaşılıyor? Çünkü hep sorular üniversite eğitimine göre sorulmuş. 

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
Ergenlik yaşı normalde kız çocuklarında 8-13, erkek çocuklarında ise 9-14 yaş arasıdır. Normalde ergenliğin kızlardaki ilk belirtisi meme dokusunun büyümesidir. Bunu takiben genital bölge ve koltuk altı tüylenmesi görülür. Nihayetinde ilk adet kanamasının başlamasıyla da tamamlanmaya doğru gider.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...