"Hem de bak, bu demiri, toprağı, suyu, kömürü, bakırı, gümüşü, altını gaybî avucuna aldı, bir et parçası yaptı." İzah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Üstad Hazretleri dersin haşiyesinde bunun “unsurlardan cism-i hayvanîyi halk ve nutfeden zîhayatı icad etmeye işaret” olduğunu beyan ediyor. Her bir canlının bedeni kâinattaki elementlerin ilahi kudretle bir araya getirilip terbiye görmesi ve böylece bambaşka bir mahiyet kazanmaları neticesinde ortaya çıkmıştır.

Bedenimizin büyük ekseriyeti sudan meydana geliyor, demek ki bu su gaybî bir el tarafından terbiye görerek, başta kanımız olmak üzere, bütün azalarımızda vazife yapıyor. Sudan “ciğer, böbrek, mide, kalb, pankreas...” yapılıyor. Bu mucize sanatları suya isnat etmek elbette mümkün değildir.

Bedenimizde vazife alan bütün elementler de aynı şekilde düşünüldüğünde, bütün bunların gaybî bir el tarafından bir araya getirildiği ve insana çok lüzumlu olan azaların yaratıldığı açıkça anlaşılır. Aksi halde, insanı bilmeyi, onun ihtiyaçlarını görmeyi ve organ yapma kabiliyetine sahip olmayı o elementlere vermemiz gerekecektir. Bu ise Birinci Burhan’da derste geçtiği gibi tam bir “safsatadır.”

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

Eneskanaat
İnsan vücudunda 59 element bulunmaktadır. Bu elementlerin içinde demir, kömür (Karbon), bakır, gümüş ve altın elementleri yer almaktadır. Bu nedenle, Risale-i Nur'daki bu tabir çok güzel olmaktadır.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Adem68474

Cismi hayvani ile zihayatın yaratılış farkını izah edermisiniz 

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)

Önce unsurlardan toplama yolu ile nutfe yaptı nutfeden de hayatı yarattı. Mesela muhtelif elementleri gıda yolu ile bedende topladı beden de sperm şekline çevirip ondan da hayatı çıkardı. 

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...