"Hem itiraf ediyorum ki, samimî ihlâsınızla, şan ve şeref perdesi altında nefsimi okşayan riyâdan beni bir derece kurtardınız. İnşaallah tam ihlâsa muvaffak olursunuz, beni de tam ihlâsa sokarsınız." Üstadı nasıl riyadan kurtarıyorlar, açar mısınız?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Hem itiraf ediyorum ki, samimî ihlâsınızla, şan ve şeref perdesi altında nefsimi okşayan riyâdan beni bir derece kurtardınız. İnşallah tam ihlâsa muvaffak olursunuz, beni de tam ihlâsa sokarsınız."(1)

Üstadımızın bu ifadelerini iki şekilde anlamak mümkün:

Birisi, ihlasın itici veya çekici gücünün ıslah edici özelliğidir. Yani ihlas öyle manevi bir iksirdir ki, yakınında olanları samimiyete yöneltir ve kendi içine çeker. Bazen samimi bir davranıştan etkilenip duygulanmamız, hatta gözlerimizin yaşla dolması ihlasın çekim gücü ile ilgilidir.

Medine'de bine yakın münafığın hem Peygamberimiz (asm)'in hem de sahabenin ihlası ile imana girmesi gibi. İhlas iklimi içinde bulunup da ondan etkilenmemek, tıpkı sağanak bir yağmurun altında ıslanmamak gibi vahim bir durumdur.

Diğer bir mana olarak, Üstadımızın bu ifadeleri, nefsi ile olan mücadelesinde nefse atılmış bir tokattır, diye de anlayabiliriz. Çünkü nefis karakter olarak daima kendini üstün ve ayrıcalıklı görmek ister; nefsin bu kötü özelliğine karşı insanın daima kendini zelil ve aşağı görmesi icap ediyor. Nefse az bir kapı aralamak insanı felakete sürükler.

(1) bk. Lem'alar, Yirmi Birinci Lem'a.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...