İkinci Şua için kullanılan "Bu risaleyi anlayarak okuyan adam imanını kurtarır inşallah." ifadesi başka yerlerde geçiyor mu?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

“Bu risaleyi anlayarak okuyan adam imanını kurtarır inşallah.” sözü “İkinci Şua” şahsında Risale-i Nur'un tevhidi ve imanı ispat eden diğer bütün risaleleri için de geçerlidir diyebiliriz.

Mesela Üstadımız Otuz Üçüncü Söz için benzer ifadeleri şu şekilde beyan etmektedir:

“Şu Otuz Üç Pencereli olan Otuz Üçüncü Mektup, imanı olmayanı, inşaallah imana getirir. İmanı zayıf olanın imanını kuvvetleştirir. İmanı kavî ve taklidî olanın imanını tahkikî yapar. İmanı tahkikî olanın imanını genişlendirir. İmanı geniş olana, bütün kemâlât-ı hakikiyenin medarı ve esası olan marifetullahta terakkiyat verir, daha nuranî, daha parlak manzaraları açar. İşte bunun için, 'Bir pencere bana kâfi geldi, yeter.' diyemezsin. Çünkü, senin aklına kanaat geldi, hissesini aldı ise, kalbin de hissesini ister, ruhun da hissesini ister. Hattâ hayal de o nurdan hissesini isteyecek. Binaenaleyh, her bir Pencerenin ayrı ayrı faydaları vardır.”(1)

(1) bk. Sözler, Otuz Üçüncü Söz, İhtar.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

yağız22
Hülâsat’ül-Hülâsa'nın da başında galiba şu ifadeler var: "....Âyet’ül Kübrânın hülâsat’ül-hülâsasıdır. Ara sıra, bazı vakitte mütefekkirâne okunsa güzel olur imana kuvvet verir."
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yükleniyor...