İman kardeşliği ve nesebi kardeşlik arasında nasıl bir fark vardır, hangisi önce tercih edilmelidir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

İman kardeşliği, aynı dine inanmaktan gelen inanç birliği ve inanç yakınlığıdır. Allah bu kardeşliği ve yakınlığı ayetinde şu şekilde emrediyor:

"Mü'minler ancak kardeştirler. Onun için iki kardeşinizin aralarını düzeltin ve Allah'dan korkun ki rahmete şayan olasınız." (Hucurat, 49/10)

İman kardeşliği ve yakınlığı, bütün kardeşlik ve yakınlıkların üstündedir. Nitekim Peygamber Efendimiz (asm)'in döneminde baba oğul ile oğul baba ile kardeş de kardeşi ile çarpışmıştır. Demek ki iman akrabalığı bütün akrabalıkların fevkindedir.

Nesep kardeşliği, aynı ana ve babadan olmak demektir. Yani kan bağı ile yakınlık anlamına geliyor ki bu insanın elinde ve iradesinde olan bir şey değildir. Kimse kiminle nesep kardeşi olacağını kendi tercih edemiyor, bunun takdiri Allah’a aittir.

Bu kardeşlik elbette çok önemlidir; lakin iman ve İslam kardeşliği ile çeliştiği ve çatıştığı takdirde, öncelik iman ve İslam kardeşliğinindir. Bir Müslüman için önce inanç kardeşliği gelir. Ama nesep kardeşi aynı zamanda iman kardeşi ise o zaman nurun ala nur olur, kardeşlik daha bir tatlı olur.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...