Kâinatı yaratmak için, kâinatı yaratacak kadar bir kudret mi gerekiyor, yoksa her şey sonsuz kudretle mi yaratılıyor?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Sonsuz kudret; Allah’ın zaruri bir sıfatıdır. Yani İlah olmanın bir gereğidir. Kâinat olsa da olmasa da bu hakikat değişmez. Bu sebeple sonsuz kudreti, sadece kâinatla sınırlandırmak doğru değildir. Şu uçsuz bucaksız kâinat, Allah’ın sonsuz kudreti yanında, okyanusta bir damla bile değildir. Zaten sonsuz bir şeyle sonlu bir şey mukayese edilmez. Sonlu olan bir şey ne kadar büyük ve azametli de olsa, sonsuzun yanında hiç hükmündedir, kıyası ve mizana çekilmesi yanlış olur.

Diğer bir husus ise; Allah’ın kudretinde bir parçalanma, mertebe, sınırlanma, bölünme, büyüğe çok, küçüğe az kudret sarf etme gibi şeyler olmaz. Allah’ın kudreti karşısında, bir zerre ile güneşin farkı yoktur. Kâinatın yoktan var edilmesi ile küçük bir karıncanın yoktan var edilmesi müsavidir. Bir güneşi sapan taşı gibi çevirmesi ile bir atomun içindeki proton ve nötronları çevirmesi aynı kudret iledir. Allah’ın kudretinde azlık ve çokluk diye bir şey yoktur. Sonsuz kudret; zaten azlığı ve çokluğu kabul etmez. Azlık ve çokluk bizim gibi, cüzi kudret sahiplerinde olur.

Allah'ın kudreti karşısında az çok, büyük küçük, ağır hafif, uzun kısa gibi şeylerin hepsi eşittir; çok, az gibi; büyük, küçük gibidir. Hiçbir şey O'nun sonsuz kudretine mani olamaz.

Allah, bir mümkinin varlık sahasına çıkmasını dilediğinde sonsuz kudretiyle onu hemen yaratır. Bu dileme ve yaratma âyet-i kerîmede “kün” (ol) emri şeklinde nazara verilmiştir. Kün emrini alan şeyin güneş olmasıyla, zerre olmasının farkı yoktur. Allah, her ikisini de aynı kolaylıkla vücut sahasına çıkarır.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

SORULARLARİSALE 2024 ANKETİ
Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...