Risale-i Nur Külliyatı'nın hikmeti nedir? Risale-i Nur Külliyatı'nın ilhamen Bediüzzaman´a yazdırıldığı ifade ediliyor...

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Allah peygamberleri ve onların varisi olan alimleri insanlara hakkı ve doğruyu ders verip göstermek için gönderiyor. İnsanlık soyut aklı ile hakkı bulamıyor. Bu sebeple Allah vahiy ve peygamberleri vesilesi ile insan aklını hem teyit hem de terbiye ediyor. Her asırda müceddiidlerin gelmesi de bu hikmete mebnidir. Zira her asrın manevi ve fikri sorunları farklı olabiliyor; Allah da bu sorunun mahiyetine göre bir hekim-i manevi gönderiyor. Bu hekimin isminin Ali, Veli olması önemli değildir.

Üstad Hazretleri de bu materyalist ve maddeci asrın manevi hekimidir. Risale-i Nurlar ise bu asrın hekimi olan Said Nursi Hazretlerine ihsan edilen manevi ilaçlardır. Risale-i Nurlar Üstad Hazretlerinin vesilesi ile Allah’ın bu zamanda insanlara bahşettiği en mükemmel bir Kur’an tefsiridir. Kur’an’ın bu asır insanlarının anlayacağı şekilde bir yorumudur.

Nitekim Üstad Hazretleri 1878’de doğmuş ve en dehşetli fitnelerde onun dönemi olan bin dokuz yüzlü yıllarda vuku bulmuştur. Bu müthiş ve dehşetli olaylar başta Birinci Dünya Savaşı, sonra Rusya da ateizm olan komünizmin kurulması ve dünyanın yarısını istila etmesi, ardından Anadolu’nun işgal edilmesi ve Osmanlının yıkılması ile yerine ladini bir rejimin gelmesi, ardından İkinci Dünya Savaşı gibi müthiş dehşetli olaylar, tamamen Üstad Hazretlernin dönemi olan On Dördüncü Hicri Asırda vuku bulmuştur. Bu olayların ışığında meseleye bakacak olursak sorunuzun cevabı anlaşılır.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

müberrahilal
öncelikle yaptığınız hizmeti takdir ediyor ve rabbimden yar ve yardımcı olmasını diliyorum fakat risalei nur´un hikmeti nedir sorusunun daha detaylı ve doyurucu bir cevabı olmalı diye düşünüyorum bu konuyu risaleden örneklerle izah ederseniz sevinirim selam ve dua ile..........
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yükleniyor...