Risale-i Nur'u yazmamanın gerekçesi sadece teknik ilerleme midir? Bilgisayar ve matbaada Risaleler basılıyor diye yazmayacak mıyız?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Yazı bir araçtır, maksat değildir. Maksatlar bakidir; ama araçlar değişebilir. Bir zaman diliminde çok önem arz eden bir araç, başka bir zaman diliminde önemini başka araçlara devredebilir. Ama maksat daimidir, her zaman gereklidir.

Hatt-ı Kur’an maksat ve esastır, bu sebeple daimi ve bakidir. Hatt-ı Kur’an’ı yazı ile muhafaza etmek, Üstad'ın döneminde araç olarak çok mühimdi. Şimdi hatt-ı Kur’an’ı matbaa ve başka araçlarla muhafaza etmek daha önemli hale geldi. Yani maksat devam ederken, araçlar yer değiştirdi.

Bu hakikatin Kur’an ve hadislerde de benzerleri vardır.

Mesela; Allah düşmanlara karşı hazırlıklı olmayı emrediyor, bunu emrederken de "düşmanlara karşı at besleyin" diyor. Şimdi düşmana karşı hazırlıklı olmak esastır ve maksattır, değişmez; ama düşmana karşı at besleyin emri, zamanın şartlarına göre değişir. Şimdi atın yerine top, tüfek ve füze yapmak gerekir. Ayetin zahir manasını donuklaştırıp, ben attan başka bir şey beslemem demek yanlış olur. O dönemin en güzel savaş aracı at ve ok iken, şimdi tank ve füzedir. Ama düşmana hazırlıklı olmak ayeti her daim geçerlidir.

Hatt-ı Kur’an’ı el yazısı ile muhafaza etmek Üstad'ın döneminde çok gerekli idi, şimdi ise başka araçlarla bu iş yapılıyor. Bu yüzden "ille de el yazısı" diye ısrar etmek yanlış olur. Ama yazanlara da "neden yazıyorsun" demek ve tenkit etmek doğru olmaz. Sonuçta yazmak halihazırda da bir ibadettir. Dileyen yazar ibadet sevabını alır, dileyen matbusunu alıp okur öyle sevap kazanır. İki tarafın da birbirlerini yanlışlık ve hata ile itham etmesi doğru olmaz.

Geniş ve hoşgörü ile meselelere bakarsak, ortada sorun ve niza kalmaz inşallah.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...