Risale-i Nur'u çok okumak abartı mı; Risalelerin Kur'an-ı Kerim'den daha çok okunduğu söylenebilir mi?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

İzah olunan, izahın kendisinden; Kur'an, tefsirinden daima üstündür.

Kur'an evrensel bir kitap olmasından, onu herkes orijinal Arapça metninden okuyup anlayamaz. Bu yüzden onu anlamak için vasıtalar ve alimlere ihtiyaç vardır. Kur'an’ı en sağlıklı ve sağlam anlamanın yolu ise tefsir ve şerhlerdir. Bu yüzden tefsirler çok önem arz ederler. Bazen vasıtalar amaç kadar olmasa da çok hayati bir önem arz ederler. O vasıta olmadan gayeye ulaşmak imkansızdır.

Eskiden Kur'an’ın manalarını ders verecek zemin müsaitti, medreseler, tekkeler fazlası ile o vazifeyi ifa ediyorlardı. Ama zaman ve zemin değişti, Kur'an'ı talim ve ders veren yerler halledildi, yerle bir oldu. Dinsizlik felsefesi imanları kökünden sarsmaya başladı, müminler çok zor bir duruma düştü. Artık Kur'an'ı yüzünden bile okumak imkansız bir hal aldı.

Bu şartlar içinde Said Nursi bir güneş gibi ümmetin başına tulu etti. Kur'an'dan aldığı kuvvetli derslerle dinsiz felsefeyi kökünden kazıdı. Yeniden insanları iman ve Kur'an'a yönlendirdi. İşte bu şartlar içinde insanlar adeta bir ekmek ve su gibi Risale-i Nurlara teveccüh etti. Kur'an'ı bu eserlerden anladı ve bu eserlerin vasıtası ile Kur'an'ı öğrenme ihtiyacını hissetti. Zaten bu eserlerinde tek derdi Kur'an'ın mesajını bu insanlara anladığı dilden götürmekti.

İşte, insanların bu zor şartlar içinde Kur'an’ın kuvvetli bir tefsiri ve vasıtası olan Risale-i Nur'a olan iştiyak ve ihtiyacı abartı olmasa gerek. İmanla kabre girmene vasıta olan bir eseri, değil kırk defa, kırk bin defa okusan acaip bir durum olmaz. Meseleye bu açıdan bakarsak, şaşılacak bir durumun olmadığını anlarız kaanatindeyiz.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...