Risaleler dışındaki kitaplardan (tefsir, fıkıh, ilmihal) tavsiye edebileceğiniz eserler nelerdir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Risale-i Nur; imana dair bir tefsir olmasından dolayı, diğer alanları ehline havale ediyor. Ehl-i sünnet dairesinde olmak kaydı ile bütün kaynakları okumak ve araştırmakta bir mahzur yoktur.

Gündelik hayatımızda kullanacağımız basit ilmihal bilgilerini güzelce tasnif edip yayınlayan birçok sağlam kitaplar mevcuttur. Bu alanda Ömer Nasuhi Bilmen, Mehmed Paksu, Mehmed Dikmen gibi hocaefendilerin değerli çalışmaları isim olarak verilebilir.

Klasik tefsir alanında günümüz şartlarına en uygun olarak; Elmalılı Hamdi Yazır’ın "Hak Dini Kur'an Dili" tefsirine bakılabilir. Bunun dışında Diyanet'in "Kur'an Yolu Tefsiri" gibi daha pekçok güvenilir tefsir kaynakları da mevcuttur. Meal alanında da yine Diyanet Meali ve Hayrat Neşriyat Mealleri gibi güvenilir Kur'an meallerine bakılabilir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

Ziyaretçi (doğrulanmadı)

Tefsir olarak Vehbe Zuhayli Hocamızın Tefsir'ül Münir,
Fıkıh olarak İbn-i Rüşd'ün Bidayet'ül Müctehid,
tavsiye ederim.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
hamditas

Tefsir olarak da şadi eren abi, kadı beydavi (r.a.) nin tefsirini şerh etmiş, onu tavsiye ediyorum
Hayrat Neşriyatın meali çok güzel

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
oğuzhangözüpek
Bir Hak ve Hizmet Erini ziyaretim esnasında;KUR’ANIMIZIN bu asra hitap eden ve açıklanmasında fen bilimlerine ihtiyaç duyulan bir ayetle ilgili çalışmayı Hazrete okuduğumda,hangi tefsirleri okuduğumu sordular.Tebessümle –biraz da muzip ce-Hocam geçmiş tefsirler yeterli seviyede olsa İslam Alemi bu durumda mı olurdu?O tefsirler kendi zamanlarına daha çok hitap ediyor.Biz günümüze hitap eden tefsirlere ve o tefsirlerin gösterdiği usüllere ittiba edeceğiz ki zamanımıza hitap eden yeni yeni çalışmalar ortaya çıksın,hem bir şahsın yapacağı tefsir, ilmi ve kendi ihtisas alanıyla sınırlı kalacağından herkese hitap edemeyicektir dedim.Hazrette Üstadın bu konuyla ilgili –Bir Ehli Vukuf oluşturulmasını ve bir heyet tarafından yapılacak tefsirin daha şumüllü olacağı ile ilgili tavsiyesini anlattı.Gençliğinde Üstadımız ra ile de görüşen ve talebe olan bu şahısa, peki bu mühim vazifenin niçin bu zamana kadar yapılamadığını sordum?’’Ah kardeşim!! Alemi İslamın vaziyeti ortada ne desen haklısın’’ dediler.--Hocam ,Bizler esnafız.Bahsettiğiniz 140 adet tefsiri ne okumaya ne de içinden çağımıza hitap eden bilgileri Ayıklamaya vaktimiz var. Bu iş yine sizlere ve İlim Adamlarına düşüyor. Amma bu konuda bir gayret göremiyorum.Basın,Yayında Arzı Endam edenler ise kendi ilmi seviyelerinin isbatı peşindeler. Ne yapacağız?—Gayreti elden bırakmayacağız.Beşikten Mezara kadar devam.Ne yapabilirsek ,buyurdular Maalesef anlaşılması güç olan nokta şu ki; islamın reforma ihtiyacı yok.Amma Rönesansa yani yeniden uyanışa-dirilişe ihtiyacı var.Bunun içinde taze kanlar gerekliyken bizler hala Bayat Kanlar ile Ulvi Vazifeyi götürmeye çalışıyoruz.Okyanus aynı okyanus amma gemilerin ve seyrüsefer kurallarının değiştiğini bir türlü kabullenemiyoruz.Kürekle,yelkenliyle seyrüsefer bitti.Buhar,Dizel,Howercraft, Atom Reaktörlü Gemiler geldi biz hala dönüp dönüp Keresteden mamül Yelkenliler ile seyrüsefer yapmaya çalışıyoruz.’’DOĞRUDAN KUR’andan ALARAK İLHAMI,Asrın İdrakine sunmalıyız İSLAMI. – M.Akif’’ hala Ortaçağın skolastik bataklığında debelenip duruyoruz. Arzum şu ki En Kısa zamanda BİLİM ADAMLARIMIZ bu konuya el atarda yeni nesillere hitap edecek Geniş Kapsamlı tefsiri/tefsirleri hayata kazandırırlar.Hem,Üstadımızın arzu ve isteği de böylece gerçekleşmiş olurdu.İnşallah Nur Dairesinde ki Ehli İLİM böyle bir çalışmaya öncülük eder .Bizler de hissedar oluruz. Hayırlı geceler.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...