Üstadımızın, sürekli Hulusi Ağabey'e birincilik makamını vermesinin hikmeti nedir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Hulusi Ağabey, belki Üstad'ın yanında bizzat kalmamış olabilir; ama ömrü iman ve Risale-i Nur hizmetleri ile geçmiş bir ağabeydir. Büyüklüğün ölçüsü; Üstad'ın yanında kalmak ile ölçülmez. Hazreti Ebu Bekir (ra) Hazreti Bilal (ra) kadar sıkıntı çekmedi, ama fazilet noktasında ondan daha üstündür. Demek burada fazilet genele bakıyor, bir hususiyet ya da bir meziyete bakmıyor.

Hulusi Ağabey genel fazilet ve meziyet noktasından diğer ağabeylerden daha üstünmüş ki; Üstad Hazretleri birincilik makamını ona vermiş. Ama bazı hususi meziyet ve faziletlerde diğer ağabeyler üstün olabilir. Bu genel hükme bir zarar vermez.

Risale-i Nurların büyük bir kısmının yazılmasına vesile olması ve en ziyade istifade etmesi Hulusi Ağabeyi diğer ağabeylerden farklı kılan hususlardır, bu tespit doğru bir tespittir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

sami

Hulûsi Bey ve Sabri Efendinin mektuplarında Risale-i Nur hakkındaki fıkralarının, bir mektup suretinde Risale-i Nur eczaları içinde idhal edilmesinin ve onların BİRİNCİ talebe olmasının sebebleri: Tıklayınız

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...