"Katre gibi makamını, deniz gibi evliyanın makamâtıyla iltibas eder..." cümlesine göre insan, nasıl kendini olmadığı bir makamda zanneder?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

İnsanı yanıltan nokta şurasıdır: Deniz ile denizden bir damla su, su olma münasebeti ile çok noktalarda benzeşiyorlar. İşte insan bu benzeşen noktalardan hareket ederek ya da zihnini bu benzeşme noktalarına hapis ettiği için, bir anda damla ile deniz arasındaki azamet ve haşmet farkını unutuyor ve kendisini deniz sanmaya başlıyor. Böylece damla iken, "Ben denizim." diye dava etmeye başlıyor. Ama hakikatte deniz olmadığından, deniz görünümü vermek için bazı yapmacık ve suni hallere girmeye başlıyor, tabi komik bir duruma düşüyor.

Yine basit bir çavuş ile paşa arasında çok derece ve mertebe farkı vardır. Ama benzeşen ve aynı olan noktalar da vardır. Mesela, ikisi de asker, ikisi de komutan, ikisi de emir veriyor, ikisi de askeri elbise giyiyor vs... İşte bu ahmak çavuş, bu benzeşen noktalara dikkat kesilip, paşa ile kendisi arasındaki farkı görmez ise; zamanla paşa olduğunu zannetmeye başlar. Paşa gibi görünüm vermek için suni ve yapmacık pozlar vermeye çalışır ve gülünç bir hale düşer.

Aynı mana velayet makamında da caridir. Bir tıfıl mürit, seyrü süluk ederken bazı harika ve güzel şeylere mazhar olur; bunlara istinaden kendisini büyük bir evliya zanneder ve onun tavırlarını takınmaya başlar. Hatta daha da ileri gidip, Mehdi ve Hızır olduğunu iddia etmeye başlar. Tarihte böyle vakalar çoktur.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Yorumlar

şefkat
Hatta zamanımızda yaşayan bazı evliyalar kendilerini hatemul evliya olarak görüyorlar.Demek bu yanlışlık seyr-u sülukta bazı harika hallere mazhar olmalarından kaynaklanıyor.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...